Oświadczenie PIT-2 – zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o PIT

Obecnie pracodawcy na wniosek pracownika (PIT-2) stosują całą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Oznacza to, że w przypadku kilku stosunków pracy podatnik może wskazać do stosowania takiego pomniejszenia tylko jednego płatnika (pracodawcę).Nowelizacja ustawy o PIT określanej jako Polski Ład 2.0 wprowadza m.in. możliwość złożenia oświadczenia o pomniejszeniu zaliczki na podatek więcej niż jednemu płatnikowi, ale nie więcej niż trzem. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2022 r. Z tym że przepisy dotyczące oświadczeń co do zmniejszenia zaliczki na podatek mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Zamiast jednego płatnika podatnik będzie mógł wskazać do trzech płatników, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek.

Oświadczenie PIT -2


 

 

 


Oświadczenia o stosowanie pomniejszenia – obecnie i według nowelizacji

Pracodawcy i zleceniodawcy, jako płatnicy, mają obowiązek obliczania, potrącania i odprowadzania organowi podatkowemu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W określonych sytuacjach niektórzy płatnicy, m.in. pracodawcy, pomniejszają pobrane zaliczki o 1/12 część kwoty zmniejszającej podatek.

Przypomnijmy, że obecnie (do 30 czerwca):

  • pracodawcy na wniosek pracownika (PIT-2) stosują całą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek – oznacza to, że w przypadku kilku stosunków pracy podatnik może wskazać do stosowania takiego pomniejszenia tylko jednego płatnika (pracodawcę),
  • zleceniobiorcy, czyli podatnicy uzyskujący przychody z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia i o dzieło czy z kontraktów menedżerskich) i z praw majątkowych nie mają prawa do stosowania przy poborze zaliczki na podatek kwoty zmniejszającej podatek – oznacza to, że jeżeli zleceniobiorcy uzyskują w trakcie roku podatkowego przychody z tych tytułów, to z kwoty zmniejszającej podatek korzystają dopiero przy składaniu rocznego zeznania podatkowego.

Nowelizacja wprowadza zmiany w tym zakresie w przepisach art. 31a i 31b ustawy o PIT.


Zgodnie z art. 14 ust. 5 nowelizacji przepisy m.in. art. 31a–32 ustawy o PIT w brzmieniu nadanym nowelizacją będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Ponadto oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych złożone przed 1 stycznia 2023 r. zachowują moc (art. 18 i art. 31 pkt 1 nowelizacji).


Tabela 1. PIT-2 – obecnie i po zmianach wynikających z nowelizacji zmian w PIT

 

Do 30 czerwca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r.

1. Kto może złożyć oświadczenie?

PIT-2 może złożyć pracownik pracodawcy.**

Nie dotyczy to zleceniodawców.

Oświadczenie o stosowanie pomniejszenia* można złożyć płatnikowi będącemu pracodawcą, a także zlecającym, o którym mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT.**

2. Kiedy można złożyć oświadczenie?

PIT-2 można złożyć w dowolnym momencie roku.***

Oświadczenie o stosowanie pomniejszenia można złożyć w dowolnym momencie roku.

3. Jaką część kwoty zmniejszającej podatek można uwzględnić?

Pracodawca stosuje kwotę w wysokości 1/12 rocznej kwoty zmniejszającą podatek.

Pracodawca pomniejsza zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek

4. Od kiedy stosuje się pomniejszenie zaliczki?

Jeżeli podatnik złoży płatnikowi PIT-2, płatnik odlicza kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie.

Jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie z art. 31b ust. 1 ustawy o PIT lub wniosek, o którym mowa w art. 32 ust. 3 i 6–8 ustawy o PIT, mające wpływ na obliczanie zaliczki, płatnik uwzględnia to oświadczenie lub ten wniosek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał.

5. Ilu płatników może otrzymać PIT-2?

PIT-2 można złożyć tylko jednemu pracodawcy.

Oświadczenie o pomniejszeniu podatnik może złożyć nie więcej niż 3 płatnikom

6. Jak podzielić kwotę zmniejszającą zaliczkę?

Nie ma takich przepisów.

W oświadczeniu o stosowanie pomniejszenia podatnik wskazuje, że płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:

  • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek albo
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek, albo
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

7. Co w przypadku uzyskiwania w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika?

Nie ma takich przepisów.

W przypadku uzyskiwania w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika podatnik może złożyć oświadczenie o stosowanie pomniejszenia, jeżeli:

  • łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
  • w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzystał w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, w tym również gdy złożył wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, o którym mowa w art. 31c ustawy o PIT. ****

8. Co w przypadku uzyskiwania od jednego płatnika w miesiącu przychodów z różnych tytułów?

Nie ma takich przepisów.

W przypadku uzyskiwania przez podatnika w danym miesiącu od tego samego płatnika przychodów z różnych tytułów płatnik stosuje do tych przychodów złożone oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia,. Przy czym łączna kwota pomniejszenia zastosowana w tym miesiącu przez tego płatnika nie może przekroczyć kwoty wskazanej w tym oświadczeniu.

9. Kiedy podatnik może złożyć oświadczenie?

 

PIT-2 może złożyć pracownik, który oświadczy w nim, że:

ü  nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika albo otrzymuje emeryturę lub rentę za pośrednictwem płatnika i złożył wniosek organowi rentowemu o pomniejszenie zaliczki;

ü  nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;

ü  nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT, czyli z działalności gospodarczej;

ü  nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z FP lub z FGŚP;

ü  ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Nowelizacja nie przewiduje oświadczenia w tym zakresie.

10. Co w razie zmiany stanu faktycznego w ciągu roku?

 

PIT-2 nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Pracodawca nie zmniejsza zaliczki, jeżeli pracownik powiadomił go o zmianach stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia PIT-2.

Podatnik ma obowiązek wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki.

Wycofanie lub zmiana złożonego uprzednio oświadczenia lub wniosku następuje w drodze odrębnego oświadczenia lub wniosku sporządzonego na piśmie. Oświadczenie i wniosek mające wpływ na obliczenie zaliczki dotyczą również kolejnych lat podatkowych, chyba że odrębny przepis stanowi inaczej.

11. Co w przypadku ustania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej?

Obecnie nie sprecyzowano takiej sytuacji, co jest dotąd powodem różnych interpretacji możliwości pomniejszenia zaliczki po ustaniu stosunku pracy.

Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 ustawy o PIT.

12. Jakie są skutki zaniżenia podstawy opodatkowania w wyniku złożonego oświadczenia?

Obecnie nie sprecyzowano w ustawie o PIT takiej sytuacji

W przypadku gdy zaniżenie lub nieujawnienie przez płatnika podstawy opodatkowania wynikało z zastosowania przez płatnika złożonych przez podatnika wniosków lub oświadczeń mających wpływ na obliczenie zaliczki, przepisu art. 26a § 2 Ordynacji podatkowej nie stosuje się.

Objaśnienia do tabeli

* Z nowelizacji nie wynika, w jaki sposób zostanie określony wzór takiego oświadczenia. Jak wynika z nowego art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o PIT, podatnik składa płatnikowi na piśmie albo w inny sposób przyjęty u danego płatnika oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki. Oświadczenia i wnioski, o których mowa w art. 31b ust. 1, art. 32 ust. 3 i 6–8 ustawy o PIT, mogą być składane według ustalonego wzoru. Mogą, a zatem nie muszą. Jest to dosyć istotna zmiana dla płatników, ponieważ umożliwi złożenie oświadczenia o stosowanie pomniejszenia nie tylko na przewidzianym formularzu, ale też zgodnie z zasadami obowiązującymi u płatnika (np. z używanego systemu kadrowo-płacowego).

** Pominięto organy rentowe, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz płatników wymienionych w art. 35 ustawy o PIT.

*** Do 9 marca 2022 r. PIT-2 można było złożyć tylko przed pierwszą wypłatą w danym roku podatkowym. Aktualne wzory formularzy oświadczenia PIT-2 są dostępne na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit.

**** Zgodnie z art. 31c ustawy o PIT płatnik (m.in. pracodawca lub zleceniodawca) nie pobiera zaliczek na podatek, jeżeli podatnik złoży temu płatnikowi wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym. Podatnik może złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, jeżeli przewiduje, że uzyskane przez niego dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 30.000 zł. W przypadku uzyskania przez podatnika takich dochodów przekraczających u tego płatnika w roku podatkowym kwotę 30.000 zł płatnik oblicza zaliczki bez pomniejszania zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek zgodnie z art. 31b ustawy o PIT.

***** Zgodnie z art. 26a § 1 Ordynacji podatkowej podatnik (pracownik, zleceniobiorca) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy o PIT (ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście i z praw majątkowych) – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. W tym przypadku nie stosuje się przepisu art. 30 § 5 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym przepisów dotyczących odpowiedzialności płatnika nie stosuje się, jeżeli odrębne przepisy stanowią inaczej albo jeżeli podatek nie został pobrany z winy podatnika. W tych przypadkach organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika. Odpowiedzialność podatnika można orzec w decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego (art. 26a § 2 Ordynacji podatkowej). I właśnie art. 26a § 2 Ordynacji podatkowej nie stosuje się, co oznacza, że w przypadku gdy zaniżenie lub nieujawnienie przez płatnika podstawy opodatkowania wynikało z zastosowania przez płatnika złożonych przez podatnika wniosków lub oświadczeń mających wpływ na obliczenie zaliczki – według nowelizacji – odpowiedzialność ponosi podatnik, czyli pracownik lub zleceniobiorca, a nie płatnik.

Tabela 2. PIT-2 – co wynika ze zmian dla płatników

1. Zamiast jednego płatnika podatnik będzie mógł wskazać do trzech płatników, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek

Zmiana ta jest korzystna dla wieloetatowców, którzy do tej pory mogli wskazać tylko jednego pracodawcę do stosowania zmniejszenia. Nie oznacza to, że każdy ze wskazanych płatników będzie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Takie rozwiązanie byłoby nieuzasadnione i powodowało konieczność dopłaty przez podatnika w zeznaniu podatkowym. Kwota wolna od podatku jest bowiem jedna i dotyczy wszystkich łącznych dochodów podatnika. Nie ma oddzielnej kwoty wolnej dla każdego źródła zarobkowania.

2. Uzyskiwanie w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika

Generalną zasadą ma być, że w przypadku uzyskiwania w danym miesiącu przychodów od więcej niż jednego płatnika podatnik będzie mógł złożyć oświadczenie o stosowanie pomniejszenia, jeżeli:

ü  łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz

ü  w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzystał w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, w tym również gdy złożył wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym (nowy art. 31c ustawy o PIT).

3. Możliwość dzielenia kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek

Nowelizacja przewiduje, aby podatnik (mając na uwadze wybór najlepszego dla siebie rozwiązania) mógł „podzielić” 1/12 kwoty zmniejszającej podatek maksymalnie na trzy kwoty i upoważnić w związku z tym do jej stosowania maksymalnie trzech płatników. Oznacza to, że podatnik będzie mógł wskazać w składanym płatnikowi oświadczeniu w tej sprawie, iż ten płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o część kwoty zmniejszającej podatek stanowiącą:

ü  1/12 tej kwoty (po zmianie o 300 zł),

ü  1/24 tej kwoty (po zmianie o 150 zł),

ü  1/36 tej kwoty (po zmianie o 100 zł).

4. Oświadczenie można złożyć pracodawcy, ale też zleceniodawcy

Zasadniczą, i ważną, zmianą w zakresie uwzględniania przez płatników 1/12 kwoty zmniejszającej podatek jest umożliwienie jej stosowania wszystkim płatnikom, po tym, jak otrzymają oni w tej sprawie oświadczenie od podatnika. Zatem kwotę tę będą mogli stosować również zleceniodawcy i pozostali płatnicy wypłacający świadczenia z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT, oraz płatnicy pobierający zaliczki od dochodów z praw majątkowych. Do stosowania zmniejszenia będą bowiem upoważnieni wszyscy płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT.

5. Oświadczenia nie tylko na urzędowym formularzu

Od tego czasu nie powinno już budzić wątpliwości, że oświadczenia i wnioski podatnicy mogą składać również poprzez kadrowo-płacowe systemy elektroniczne funkcjonujące u danego pracodawcy, a nie wyłącznie „pisemnie”. Zatem pracodawca będzie miał do wyboru, czy chce skorzystać z określonego i udostępnionego przez Ministra Finansów w Biuletynie Informacji Publicznej wzoru, czy też w tym celu wykorzysta sporządzony przez siebie wzór albo kadrowo-płacowy elektroniczny system funkcjonujący u pracodawcy.

6. Przesunięcie stosowania zmian w czasie

Aby dać czas płatnikom na dostosowanie swoich systemów informatycznych do tych nowych rozwiązań, zmiany te zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.


Autor:

Sławomir Liżewski

prawnik, specjalista w zakresie prawa gospodarczego