WYDANIE ONLINE

Firma może oferować również różne świadczenia w naturze będące lub niebędące wynagrodzeniem. Taka forma dbania o zadowolenie z pracy pracowników ma szczególnie duże znaczenie w okresie, w którym trwa walka o wyszkolonych specjalistów. Motywowanie pozafinansowe jest sposobem na ich zatrzymanie i związanie z przedsiębiorstwem. Trzeba zwrócić uwagę na obciążenia podatkowe i składkowe związane z dodatkowymi świadczeniami.

czytaj więcej »

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, a więc również ubezpieczeniem chorobowym. Oznacza to, że w tym okresie ma prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

czytaj więcej »

W praktyce nierzadkie są sytuacje, gdy jeden pracownik wykazywany jest w dwóch raportach lub nawet w większej liczbie imiennych raportów miesięcznych. Najczęściej zestaw taki składa się z raportu składkowego oraz raportu świadczeniowego. W pierwszym rozliczane są należne składki, w drugim zaś wykazywana jest przerwa w ich opłacaniu z danego tytułu i ewentualnie wypłacone pracownikowi świadczenie albo świadczenia chorobowe. Zdarza się też, że jeden pracownik musi być uwzględniony w kilku raportach tego samego rodzaju. Ważne jest więc, aby znać zasady postępowania w takich przypadkach.

czytaj więcej »

Samoistne umowy zlecenia rodzą w 2015 roku obowiązek ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego. Trwa on od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zlecenia do dnia rozwiązania albo wygaśnięcia umowy. Ubezpieczenie chorobowe jest tu natomiast dobrowolne. Ubezpieczeniom ze zlecenia nie podlegają uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci, o ile nie ukończyli 26. roku życia. Inaczej jest z umowami podpisywanymi z własnym pracownikiem.

czytaj więcej »