WYDANIE ONLINE

Od 1 listopada 2015 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Wprowadza je nowelizacja ustawy chorobowej z 15 maja 2015 r. Ma ona na celu ograniczenie możliwości pobierania maksymalnego zasiłku po opłaceniu składek na ubezpieczenia społeczne od jednej maksymalnej podstawy wymiaru. Kwota podstawy wymiaru zasiłkowej będzie uzależniona od tego, przez ile miesięcy składkę opłacano od wyższej podstawy wymiaru. Przy ustalaniu podstawy wymiaru premiowane będą osoby, które przed podjęciem działalności podlegały ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu. Okres podlegania ubezpieczeniom z wcześniejszego tytułu będzie miał w niektórych przypadkach znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku z działalności.

czytaj więcej »

W programie Płatnik 10.01.001 zakres weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych znacznie rozszerzono. Chodzi o to, aby płatnicy składek mogli dzięki temu liczyć na pomoc w sporządzaniu i przekazywaniu do ZUS poprawnych dokumentów ubezpieczeniowych, tzn. dokumentów, które nie zawierają błędów.

czytaj więcej »

Pojedynczy wykład czy szkolenie nie powinien być oskładkowany, w przypadku gdy nosi znamiona wypowiedzi autorskiej. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r. (sygn. I UK 389/14).

czytaj więcej »

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed niewłaściwym dokonaniem outsourcingu pracowniczego. Firmy zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów. Można bowiem narazić się na obciążenie zaległymi składkami, wraz odsetkami za zwłokę.

czytaj więcej »

Pytanie:  W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. pracownik wykonywał prace szczególne. W związku z tym opłacaliśmy za niego składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Od stycznia 2015 roku nie świadczy on już tego rodzaju pracy. Wypłacamy teraz nagrodę z zysku za rok ubiegły. Czy powinniśmy naliczyć od niej także składki na FEP?

czytaj więcej »

Pytanie: Jedną z zawartych przez nas umów o pracę ZUS uznał za pozorną i wyłączył pracownika z ubezpieczeń. Czy miał takie prawo oraz jakie kroki odwoławcze możemy podjąć, jeśli nie zgadzamy się z tą decyzją?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony przez nas na 1/4 etatu odmówił złożenia oświadczenia w sprawie innych źródeł przychodu, ponieważ stwierdził, że nie ma takiego obowiązku. W związku z tym nie możemy ustalić obowiązku ubezpieczeń, to czy musimy naliczać składki na Fundusz Pracy. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Wyrokiem sądowym pracownik został przywrócony do pracy. Kiedy odprowadzić składki od przyznanego mu wynagrodzenia oraz jak je wykazać w drukach dla ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracodawca zamierza wypłacić byłym pracownikom premię za zrealizowany projekt. Jak w takiej sytuacji należy naliczyć składki do ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy (osoby te nie są już pracownikami spółki)? Co z kosztami uzyskania przychodów i kwotą wolną? Czy wypłaconą premię trzeba będzie wykazać w PIT-11?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy  międzynarodową firmą transportową, która zacznie niedługo świadczyć usługi indywidualnych pasażerskich przewozów lotniczych. W tym celu prowadzimy rekrutację  personelu i ustalamy kwestie proceduralne, w tym dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym. Czy zatrudnione osoby pracujące na pokładach naszych samolotów będą podlegały polskim przepisom, w sytuacji gdy w Polsce firma nie ma siedziby?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik administracji pracuje w szkole od 8 lat. Staż pracy łączny wynosi ponad 15 lat. Wkrótce za porozumieniem stron ma przejść do innej pracy w urzędzie miasta. Jak w takiej sytuacji powinna zostać ustalona podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy brać pod uwagę wyłącznie wynagrodzenie z nowego miejscy pracy? Co w sytuacji, gdy podstawa z nowej pracy będzie dużo mniejsza niż ta wypracowana u obecnego pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Podczas pobytu na urlopie wypoczynkowym pracownik przedłożył nam wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego wraz z drukiem ZUS ZLA potwierdzającym konieczność sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem. Ponieważ zgodnie z wyjaśnieniami ZUS zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w czasie urlopu wypoczynkowego, nie wypłaciliśmy go. Pracownik wystąpił do nas z żądaniem wypłacenia zasiłku wraz z odsetkami.  Czy musimy wypłacić to świadczenie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik przebywał na zasiłku chorobowym, a potem na rocznym świadczeniu rehabilitacyjnym. Pod koniec świadczenia rehabilitacyjnego przysłał do pracodawcy wniosek urlopowy na zaległy i aktualny urlop wypoczynkowy w wymiarze 70 dni. Pracodawca udzielił urlopu bez kierowania pracownika na badanie kontrolne (zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego). Przed upływem urlopu pracodawca wysłał do pracownika skierowanie na badanie kontrolne, którego jednak pracownik nie wykonał, ale przysłał kolejne zwolnienie lekarskie rozpoczynające się bezpośrednio po urlopie wypoczynkowym. Pracodawca wystąpił więc do ZUS z wnioskiem ZAS-64 o ustalenie okresu zasiłkowego. ZUS uznał, że pracownik nabył prawo do nowego okresu zasiłkowego. Czy nowy okres zasiłkowy mógł się rozpocząć, mimo że pracownik w ogóle nie przystąpił do pracy, tylko przebywał na urlopie wypoczynkowym i nie przeszedł badań kontrolnych?

czytaj więcej »

Pytanie: W ubiegłym roku przez kilka miesięcy mieliśmy podpisaną umowę zlecenie z naszym pracownikiem. W związku z tym, że był wtedy studentem w wieku poniżej 26 lat nie odprowadzaliśmy składek od wynagrodzenia ze zlecenia. Kontrola ZUS zakwestionowała takie postępowanie i nakazała naliczenie składek za okres wsteczny. Czy słusznie, a jeżeli tak, to jak skorygować dokumenty rozliczeniowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica osiągnie wymagany wiek emerytalny w październiku br.  W 2000 roku miała ustalony kapitał początkowy, przy obliczaniu którego okres 5-letnich studiów wyższych – jako okres nieskładkowy – został jej uwzględniony w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 uwzględnionych okresów składkowych (czyli 3 lata i 3 miesiące). Czy możliwe jest przeliczenie tego kapitału?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica jechała do pracy autobusem, który zderzył się z innym pojazdem i na skutek tego zdarzenia ma uszkodzony kręgosłup. Rehabilitacja jest długotrwała, a okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego dobiega końca. Lekarz zasugerował złożenie wniosku o rentę. Przeanalizowaliśmy dokumenty pracownicy znajdujące się w aktach osobowych i okazało się, że nie spełnia ona warunku wymaganego stażu pracy dla osoby, która ukończyła 30 lat, tj. 5 lat w 10-leciu poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy. Czy w takiej sytuacji należy w ogóle składać ten wniosek?

czytaj więcej »