WYDANIE ONLINE

Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę to duży koszt dla pracodawcy, szczególnie związany z koniecznością odprowadzania wszystkich składek do ZUS. Często właściciele, szefowie firm decydują się na zawarcie umowy cywilnoprawnej, np. umowy o dzieło, umowy zlecenia, np. ze studentem lub innej umowy o świadczenie usług, zamiast umowy o pracę, co umożliwia im znaczne ograniczenie kosztów. Nie zawsze jednak stosowanie takich umów jest dozwolone. Pracodawca musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi podważenia przez ZUS podpisania umów nieobjętych obowiązkiem ubezpieczeń w celu obejścia prawa. Ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych zintensyfikował działania kontrolne polegające na weryfikowaniu zasadności zawierania przez firmy umów cywilnoprawnych.

czytaj więcej »

Informacja, z jakiego tytułu następuje zgłoszenie do ubezpieczeń oraz o tym, czy zgłaszana osoba ma ustalone prawo do emerytury lub renty oraz czy posiada orzeczenie o niepełnosprawności, zawarta jest w kodzie tytułu ubezpieczenia. Trzeba zwrócić uwagę na to, że sposób korekty popełnionego błędu lub przygotowanie zmiany zależy od rodzaju dokumentu, w którym wpisano kod. Chodzi więc o to, czy jest to zgłoszenie do ubezpieczeń, raport miesięczny, deklaracja czy też wyrejestrowanie.

czytaj więcej »

 Program Płatnik przechowuje dane płatnika składek w kartotece płatnika, która składa się z kilku zakładek. Kartoteka zawiera: dane wprowadzone podczas zakładania kartoteki (lub zmodyfikowane gdy kartoteka posiadała status „Niepotwierdzona w ZUS”) oraz dane pobrane z konta płatnika w ZUS (dotyczy to płatników, którzy pobierają dane z ZUS i których kartoteki posiadają status „Potwierdzona w ZUS”). Dane płatnika składek zawarte w kartotece automatyczne wpisywanie są we wszystkich rodzajach dokumentów tworzonych w programie Płatnik.

czytaj więcej »

Pytanie: Student wykonujący umowę zlecenia 26 czerwca 2015 r. obronił pracę licencjacką. Do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego został zgłoszony od 1 lipca 2015 r., ponieważ wynagrodzenie za maj otrzymał w czerwcu, a wynagrodzenie za czerwiec otrzyma w lipcu. Czy w takiej sytuacji można uznać, że postąpiliśmy prawidłowo?

czytaj więcej »

Pytanie: W maju pracownik otrzymał w nagrodę od firmy wycieczkę. Świadczenie to błędnie uznaliśmy jako zwolnione od składek i dlatego wartości wycieczki  nie uwzględniliśmy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Obecnie będziemy przygotowywać korektę dokumentów. Chcemy pokryć z własnych środków składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego podatek oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy składki sfinansowane za pracownika będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

czytaj więcej »

Pytanie: Z osobą wykonującą w naszej firmie umowę zlecenia w sierpniu podpiszemy dodatkowo umowę o dzieło i obie umowy będą wykonywane równocześnie. Z umowy zlecenia zatrudniona przez nas osoba została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy zawarcie z tą osobą dodatkowo umowy o dzieło powoduje, że od wynagrodzenia wypłaconego z tej umowy powinny być naliczone wszystkie składki, czy tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia chciałaby w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego w dalszym ciągu wykonywać umowę zlecenia. Czy tak sytuacja jest dopuszczalna?

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorca zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swoją córkę, która studiuje na ostatnim roku studiów. 3 czerwca 2015 r. ukończyła ona 26 lat. Czy po ukończeniu 26 lat powinniśmy wyrejestrować ją z ubezpieczeń czy też może być ona zgłoszona aż do ukończenia ostatniego roku i dopiero wtedy należy ją wyrejestrować?

czytaj więcej »

Pytanie: Uzyskaliśmy informację, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wyjechał do pracy do Niemiec. Czy na tej podstawie możemy wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 lipca 2015 r. zostanie zawarta umowa zlecenia z osobą, która w innej firmie jest pracownikiem zatrudnionym  na cały etat, ale obecnie przebywa tam na urlopie wychowawczym. Wynagrodzenie z umowy zlecenia będzie wynosiło 1.000 zł miesięcznie. Czy za tę osobę powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na FP i FGŚP?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie wypowiedzenia pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie potwierdzające konieczność sprawowania przez niego opieki nad małoletnim dzieckiem, którego końcowa data przypada już po ustaniu stosunku pracy. Jakie dokumenty w tej sytuacji musimy przekazać do ZUS, aby organ ten podjął wypłatę zasiłku opiekuńczego po rozwiązaniu umowy o pracę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica po długotrwałym zwolnieniu lekarskim została uznana przez lekarza orzecznika ZUS za częściowo niezdolną do pracy. Sądziliśmy, że przejdzie ona na rentę i będziemy mogli zatrudnić na jej miejsce nowego pracownika. Pracownica poinformowała nas, że wraca do pracy, ponieważ nie przyznano jej renty. Lekarz medycyny pracy orzekł, że schorzenie powodujące częściową niezdolność do pracy nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Do tej pory mieliśmy do czynienia z sytuacjami odwrotnymi. Pracownicy, którzy składali wnioski o rentę, nie uzyskiwali jej z powodu braku niezdolności do pracy. Czy osoba niezdolna do pracy może nie dostać renty?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasz pracownik zgłosił do kadr, że lekarz podejrzewa u niego astmę oskrzelową, która ze względu na środowisko pracy może być uznana za chorobę zawodową. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w związku z ubieganiem się pracownika o przyznanie renty z tytułu choroby zawodowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy umowę o dzieło z osobą, która jest uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać dla ZUS zaświadczenia o wysokości osiąganych przychodów w celu oceny przez organ rentowy, czy renta powinna zostać zawieszona w związku z osiąganiem przychodu?

czytaj więcej »

Pytanie: Syn pracownika pobiera rentę socjalną. We wrześniu wyjeżdża na rok do Francji, gdzie będzie studiował w ramach programu Erasmus. Czy za ten okres, w którym będzie przebywał za granicą renta socjalna zostanie zawieszona?

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza pracownica mieszkała z niepełnosprawnym wnukiem, którego rodzice zginęli w wypadku. W czerwcu 2015 r. wnuk zmarł. Babcia pokryła koszty pogrzebu. Staramy się ustalić wszystkie możliwości otrzymania przez pracownicę środków finansowych. Czy babcia ma prawo do zasiłku pogrzebowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzał w naszym zakładzie pracy kontrolę prawidłowości ustalania podstawy wymiaru składek. Podczas kontroli jedna z pracownic zgłosiła kontrolerowi ZUS, że poddawana jest mobbingowi. Następnie poinformowała kierownika, że wkrótce może spodziewać się kolejnej kontroli z ZUS w tej sprawie. Jakie działania może podejmować ZUS w zakresie mobbingu?

czytaj więcej »

Tylko świadczenia urlopowe wypłacane zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych są kosztami uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

W przypadku zawarcia przez menadżera umowy o zarządzanie spółką kapitałową w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, tytułem do ubezpieczenia jest podpisany przez przedsiębiorcę kontrakt, a nie wykonywana działalność. Tak rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 18 czerwca 2015 r.

czytaj więcej »

 12 czerwca Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona e-zwolnienia lekarskie, nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność oraz szersze uprawnienia do urlopów macierzyńskich i rodzicielskich dla samotnych ojców.

czytaj więcej »