WYDANIE ONLINE

Jednym ze świadczeń pozapłacowych przyznawanych pracownikom jest umożliwienie im  korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych. Świadczenia tego rodzaju podlegają oskładkowaniu. Do podstawy wymiaru składek przyjmowane są różne kwoty w zależności od zasad użytkowania pojazdu oraz pojemności silnika. W praktyce występują też sytuacje odwrotne, kiedy to pracownik wykorzystuje swój prywatny samochód w celach służbowych, otrzymując z tego tytułu stosowną rekompensatę. Wypłacone pracownikom kwoty są zwolnione z oskładkowania, ale tylko do określonych wysokości i pod pewnymi warunkami.

czytaj więcej »

Choroba pracownika lub konieczność sprawowania przez niego opieki nad członkiem rodziny w trakcie urlopu wypoczynkowego albo urlopu bezpłatnego oznacza dla pracodawcy obowiązki, z których realizacją wiążą się wątpliwości. Dotyczą one przede wszystkim ustalania prawa do świadczeń, zwłaszcza w czasie urlopu bezpłatnego, sposobu wypełniania formularzy ubezpieczeniowych oraz wpływu choroby lub opieki na trwający urlop.

czytaj więcej »

Obowiązki płatników składek wynikające z przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczą m.in. zgłoszenia płatnika i ubezpieczonych oraz rozliczania i opłacania składek. Mimo że ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej zniosła obowiązek sprawdzania w terminie do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych za ubiegły rok, to jednak pozostał obowiązek korygowania nieprawidłowości danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS w terminie 7 dni od stwierdzenia tych nieprawidłowości we własnym zakresie, czy też otrzymania zawiadomienia z ZUS.

czytaj więcej »