WYDANIE ONLINE

Pracodawcy, angażując daną osobę do wykonywania określonych prac, sami decydują, jaką umowę powinni zawrzeć. Wybierając określony rodzaj umowy, muszą brać pod uwagę przepisy Kodeksu pracy, a także przepisy Kodeksu cywilnego. Często mają wątpliwości, czy zawrzeć umowę o dzieło czy też umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia (zwanej danej umową zlecenia). Ten wybór ma także wpływ na obowiązki wobec ZUS.

czytaj więcej »

Rozpoczęcie urlopu wychowawczego w trakcie miesiąca kalendarzowego wiąże się dla pracodawców, którzy pełnią tu rolę płatnika składek, wiele dodatkowych obowiązków. Trzeba przede wszystkim wypełnić oraz złożyć w ZUS dodatkowe formularze, a także ustalić pełną podstawę składek na ubezpieczenia społeczne obowiązującą danego pracownika, a potem odpowiednio ją zmniejszyć. Konieczne jest również wykazanie w  dokumentach przekazywanych do ZUS część miesiąca przypadającą przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

czytaj więcej »

Kartoteki ubezpieczonych wspomagają pracę użytkowników programu, szczególnie w zakresie przeglądania danych oraz tworzenia dokumentów ubezpieczeniowych dla danego ubezpieczonego. W sytuacji gdy płatnik pobiera dane z konta płatnika i kont ubezpieczonych w ZUS (tzn. pracuje w ramach drugiego etapu wdrażania zmian w programie Płatnik lub jest nowym płatnikiem, którego obowiązują już docelowe zasady weryfikacji), w oparciu o dane zapisane w kartotece ubezpieczonego (które są odzwierciedleniem danych zapisanych na koncie ubezpieczonego w ZUS) wykonywana jest weryfikacja dokumentów sporządzonych dla danego ubezpieczonego.

czytaj więcej »

Termin kolejnej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych przypada 1 marca 2015 r. Zasady tegorocznej waloryzacji zmodyfikowano poprzez wprowadzenie minimalnej gwarantowanej kwoty podwyżki, którą musi otrzymać każdy emeryt lub rencista. Waloryzacja obejmie nie tylko świadczenia przysługujące z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale również np. świadczenia mundurowe, a także dodatki do emerytur i  rent.

czytaj więcej »

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą zachowają prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne, także wówczas, gdy nieznacznie opóźnią się z ich opłaceniem. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 października 2015 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy kilka osób na podstawie umów zleceń, które z tego tytułu będą podlegać ubezpieczeniom społecznym. Czy od ich wynagrodzeń nie będziemy musieli naliczać składek na FP oraz FGŚP, tak jak robimy to w przypadku pracowników?

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymaliśmy z ZUS protokół pokontrolny, z którego ustaleniami nie zgadzamy się. Wiemy, że przysługuje nam prawo wniesienia zastrzeżeń, ale jak powinno wyglądać takie pismo?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy członek rady nadzorczej, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym niezależnie od tego, czy posiada inne tytuły do ubezpieczeń społecznych, będzie miał ten okres wliczony do emerytury? Czy w związku z przejściem na ZUS KRUS zaliczy okres opłacania składek w ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego wróci do pracy w trakcie miesiąca kalendarzowego. Czy w takiej sytuacji składki z tytułu urlopu również powinniśmy naliczyć od pełnej podstawy?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikiem, za którego naliczamy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, podpisaliśmy dodatkową umowę zlecenie, od której nie odprowadzaliśmy wspomnianych składek, ponieważ w ramach tej umowy nie były wykonywane prace szczególne. Aktualnie ZUS nam to zakwestionował, nakazując oskładkowanie również umowy zlecenia. Czy słusznie?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, ale już po dwóch tygodniach stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy w związku z tym, że przed pójściem na urlop wykorzystała już limit dni, przez które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, powinniśmy wypłacić jej od razu zasiłek chorobowy?

czytaj więcej »

Pytanie: Po upływie 3 miesięcy od zatrudnienia w naszej firmie pracownik stał się z niezdolny do pracy z powodu choroby. Jak ustalić kwotę przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego skoro nie przepracował wymaganych 12 miesięcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica, która przebywa od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim, została wezwana na badanie kontrolne do lekarza orzecznika ZUS. Pracownica wystąpiła z pytaniem, czy może zignorować takie wezwanie?

czytaj więcej »