WYDANIE ONLINE

Ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe jest jednym z podstawowych obowiązków płatników składek. Aby nie popełnić błędu, trzeba znać wyłączenia z podstawy wymiaru wynikające z rozporządzenia składkowego, w którym wymieniono  ponad 30 rodzajów przychodów, które nie wchodzą do podstawy wymiaru składek. Można je podzielić na dwie zasadnicze grupy, czyli wypłaty pieniężne oraz świadczenia w naturze.

czytaj więcej »

Kwotą wolną od potrąceń z zasiłków jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% lub 60% kwoty najniższej emerytury. Ich wysokość zmienia się co roku od 1 marca. Najniższa emerytura wzrasta od 1 marca do 880,45 zł. Oznacza to, że zmieniają się również kwoty wolne od potrąceń z zasiłków.

czytaj więcej »

Zasady wypłacania świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom w wieku powyżej 50 lat różnią się od powszechnie obowiązujących. Krótszy jest okres, za który wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe, jak również inna jest stawka zasiłku chorobowego za niektóre dni pobytu w szpitalu. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy mają kłopoty z prawidłowym zastosowaniem odmiennych regulacji – zwłaszcza w bardziej skomplikowanych sytuacjach.

czytaj więcej »

Weryfikacja dokumentów rozliczeniowych (w drugim etapie wdrażania zmian i modyfikacji w programie Płatnik) wykazuje błędy m.in. w sytuacji, gdy za ubezpieczonego sporządzono imienny raport miesięczny z kodem tytułu ubezpieczenia, z którym za tego  ubezpieczonego brak jest aktywnego zgłoszenia do ubezpieczeń. Podczas weryfikacji sporządzonego raportu pojawi się informacja o błędzie krytycznym oznaczony numerem 69002701 o następującej treści: „Dla ubezpieczonego brak zgłoszenia z podanym kodem tytułu”. Pojawi się także dodatkowy opis: „W danych ZUS dla ubezpieczonego nie istnieje zgłoszenie z podanym kodem tytułu ubezpieczenia. Przed przekazaniem do ZUS dokumentu rozliczeniowego należy przekazać zgłoszenie do ubezpieczeń”.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik ubiega się o wcześniejszą emeryturę na podst. art. 184 ustawy emerytalnej. W 1972 r. pracownik został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W tym czasie pracował na stanowisku zaliczanym do pracy w szczególnych warunkach. Po odbyciu służby pracownik powrócił do tego samego zakładu pracy, na to samo stanowisko. Czy okres tej służby można zaliczyć do pracy w szczególnych warunkach?

czytaj więcej »