WYDANIE ONLINE

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinni sprawdzić, czy faktyczny stan zatrudnienia w 2014 r. pokrywa się ze stanem planowanym, przyjętym do obliczenia odpisów na fundusz. Wystąpienie różnic spowoduje konieczność uzupełnienia dokonanych odpisów lub stworzy możliwość odebrania nadpłaconych środków. Przeliczenie stanu załogi powinno nastąpić w takim terminie, aby do końca grudnia możliwa była korekta rachunku funduszu socjalnego.

czytaj więcej »

Dość często zdarza się, że pracownikowi zmienia się wymiar czasu pracy. Najczęściej taka zmiana oznacza konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłków. Dzieje się tak w dwóch przypadkach, czyli gdy jeżeli zmiana nastąpiła w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy. Ma ona wpływ na uwzględnianie w podstawie wymiaru składników nie tylko miesięcznych, ale również wypłacanych za dłuższe okresy, czyli kwartalnych i rocznych.

czytaj więcej »

Płatnik za każdy miesiąc jest zobowiązany złożyć do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych za ubezpieczonych, a więc m.in. za pracowników, zleceniobiorców, osoby którym wypłaca zasiłek macierzyński oraz osoby, którym udzielił urlopu wychowawczego. Musi również zgłaszać wszelkie zmiany danych, jakie nastąpiły w stosunku do danych wykazanych w dokumentach.  Ma obowiązek złożyć deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu w każdym przypadku, gdy zachodzi konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym lub deklaracji rozliczeniowej. Korekta konieczna będzie m.in. w przypadku gdy pracodawca wypłacił świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, a ZUS uznał zdarzenie będące przyczyną niezdolności do pracy za wypadek przy pracy, ale także w sytuacji odwrotnej – pracodawca wypłacił zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a w toku postępowania ZUS nie uznał zdarzenia za wypadek. Kolejna sytuacja wymagająca korekty to nadpłata wynagrodzenia związana z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego przez pracownika już po terminie wypłat za dany miesiąc. Trzeba tu zwrócić uwagę na to, że korekta będzie konieczna tylko w ściśle określonych przypadkach.

czytaj więcej »

Pytanie: W okresie wakacji, tj. od 1 lipca umowę zlecenia wykonywała 26-letnia osoba, która złożyła oświadczenie, że jest studentem. Dlatego nie zgłosiliśmy jej do ubezpieczeń.  Teraz okazało się, że studia licencjackie ukończyła 16 czerwca br., a studia magisterskie rozpoczęła dopiero od 1 października. W konsekwencji musimy ją zgłosić do ubezpieczeń i opłacić zaległe składki. Co zrobić, aby naliczyć niższe odsetki?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony u dwóch pracodawców na pół etatu. We wrześniu br. uległ wypadkowi przy pracy i z tego powodu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ponieważ wypadek wydarzył się w drugiej firmie, za wrzesień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie za czas choroby – była to jego pierwsza absencja chorobowa w tym roku. Pracownik przesłał kopie dokumentacji z tej firmy potwierdzającą, że zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy ma to dla nas znaczenie i czy powinniśmy wypłacić wynagrodzenie chorobowe w wyższej wysokości za ten okres?

czytaj więcej »

Pytanie:  Jako biuro rachunkowe rozliczamy składki za spółkę jawną i jej wspólników. Od 8 października 2014 r. jeden ze wspólników ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jakie składki należy za niego opłacać do ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy przekazywać zleceniobiorcom karty multisport. Czy takie świadczenia mogą zostać zwolnione od składek? Jakie warunki muszą zostać spełnione? Ponieważ jesteśmy małą firmą i nie mamy regulaminu wynagrodzeń, to gdzie wprowadzić odpowiednie zapisy?

czytaj więcej »