WYDANIE ONLINE

Pracownik, który zachoruje w czasie urlopu wypoczynkowego, nie straci dni przeznaczonych na odpoczynek. Nabędzie prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, a z urlopu skorzysta w terminie późniejszym. Urlopu nie przerwie natomiast choroba dziecka czy innego członka rodziny. Na takie świadczenia nie może liczyć również korzystający z urlopu bezpłatnego, chyba że niezdolność do pracy trwa także po jego zakończeniu.

czytaj więcej »

Stawka procentowa zasiłku macierzyńskiego przysługującego uprawnionej osobie zależy od trybu złożenia wniosku o ten zasiłek. Istotne jest, czy pracownica, ubiegając się o zasiłek macierzyński za podstawowy okres, wystąpiła z pisemnym wnioskiem jednocześnie o zasiłek macierzyński za wszystkie pozostałe możliwe okresy, tj. za dodatkowy okres w pełnym wymiarze oraz za okres urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.  

czytaj więcej »

Ubezpieczonymi w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego są członkowie rodzin osób podlegających obowiązkowo bądź dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu, które zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) albo terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie posiadają tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, który wyłączałby podleganie temu ubezpieczeniu jako członek rodziny. Tak wynika z art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna).

czytaj więcej »

Pytanie: Nasza firma wypłaca pracownikom ryczałt pieniężny za pranie odzieży roboczej. Każdemu pracownikowi jest wypłacany w tej samej wysokości, a koszty prania odzieży roboczej nie są dokumentowane przez pracowników. Czy od takiego ryczałtu należy opłacić składki ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie został powołany na ćwiczenia wojskowe, które mają trwać 90 dni. Kto w tym okresie powinien opłacać za niego składki? Jakie dokumenty pracodawca ma składać do ZUS? Czy w okresie ćwiczeń pracownikowi przysługuje wynagrodzenie od pracodawcy?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy przekazać pracownikom bony towarowe sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy. Zamierzamy wprowadzić zapis, że pracownik otrzyma talon za 1 zł, a wartość takiego talonu wynosić ma 100 zł. Czy w takiej sytuacji wartość takiego świadczenia może zostać wyłączona z podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Z dwiema studentkami w wieku do 26. roku życia zostały zawarte umowy zlecenia. Omyłkowo naliczono od nich składki ZUS – u pierwszej składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, u drugiej tylko składkę zdrowotną. Okres ten dotyczy 2012 i 2013 roku. Do ZUS zostały złożone korekty deklaracji za ten okres. W obu przypadkach wystąpiła niedopłata podatku 18% oraz nadpłata składek. Przedsiębiorca zamierza wypłacić im różnicę wynikającą z korekt. Czy należy zlikwidować pierwotne rachunki i na ich miejsce utworzyć prawidłowe? System kadrowo-płacowy nie generuje korekt do tego typu rachunków ani też nie przyjmuje rachunków z kwotami ujemnymi. Czy można zatem poprawić pierwotne rachunki? Czy utworzyć zestawienie korekt? Jak rozliczyć te składki w zeznaniu rocznym?

czytaj więcej »

Pytanie: W przypadku niektórych pracowników chcemy zastąpić ryczałtem wypłacane im dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy tego typu wypłaty będą również objęte składkami?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zginął w wypadku samochodowym. Żonie zmarłego zostaną wypłacone wynagrodzenie, dodatki za pracę w godzinach nocnych oraz część trzynastki. Czy musimy od nich naliczyć składki?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne może być członkiem komisji wyborczej, otrzymując wynagrodzenie?

czytaj więcej »

Pytanie: W regulaminie wynagradzania pracodawca umieścił zapis, że pracownik wykonujący polecenia służbowe na terenie miasta – siedziby pracodawcy ma prawo otrzymać od pracodawcy miesięcznie 10 biletów komunikacji miejskiej do poruszania się po mieście. Czy to świadczenie może zostać zwolnione ze składek społecznych?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy powinniśmy uwzględniać w podstawie obliczania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wynagrodzenie za przerywany czas pracy kierowcy? W zakładowym regulaminie pracy i wynagradzania mamy zapis o przerywanym czasie pracy kierowcy i należnym z tego tytułu wynagrodzeniu.

czytaj więcej »

Pytanie: Kilku z naszych pracowników zostało oddelegowanych do pracy w organizacji związkowej w niepełnym wymiarze czasu pracy, inni zaś w pełnym wymiarze. Pracownicy oddelegowani na pełny etat nie wykonują dotychczasowej swojej pracy, cały wymiar czasu pracy jest przeznaczony na pełnienie przez nich funkcji związkowych. Pracownicy oddelegowani na niepełny etat część czasu pracy przeznaczają na wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków, pozostałą zaś część – na pełnienie funkcji związkowych. Z jakiego okresu należy ustalić im podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli zachorują w okresie tego oddelegowania?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 lutego 2014 r. na skutek zmian w układzie zbiorowym pracy zaprzestaliśmy wypłaty kilku przysługujących dotychczas pracownikom składników wynagrodzenia. Pracodawca zobowiązał się do zrekompensowania utraconych dodatków w formie podwyższenia stawki wynagrodzenia godzinowego. Czy w związku z tym w podstawie zasiłku dla pracownika, który zachorował w czerwcu, należy uwzględnić zlikwidowane składniki z ostatnich 12 miesięcy, czy też wyłączyć je z podstawy, uznając, że są to składniki obowiązujące do danego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej)? Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik miał przerwę między okresami choroby poniżej 3 miesięcy – czy powinno się przyjąć poprzednią podstawę, czy ustalić nową?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 kwietnia 2014 r. zatrudniliśmy osobę, która bezpośrednio przed zatrudnieniem pobierała zasiłek dla bezrobotnych z powiatowego urzędu pracy. W dniu 14 kwietnia pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie na okres 10 kwietnia – 18 kwietnia 2014 r. Pracownik stał się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu zatrudnienia w naszej firmie, nie ma jeszcze 10-letniego okresu ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego. Czy w takim przypadku pracownikowi przysługują świadczenia chorobowe za okres niezdolności do pracy?

czytaj więcej »

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego m.in. w sytuacji, gdy osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Regułę tą podtrzymał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, uznając ją za zgodną z konstytucją.

czytaj więcej »

Pytanie:  Pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a umowa o pracę ma zostać z nią rozwiązana z końcem lipca. W tym okresie pracownica została zatrudniona w drugiej firmie. Aktualnie osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jakie dokumenty powinny być za nią składane. Czy musimy jej wypłacać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek.

czytaj więcej »

Wypłata emerytur byłym funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym, wstrzymana z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego (np. gdy uprawniony nie podał numeru konta lub adresu korespondencyjnego), jest wznawiana na korzystniejszych zasadach. Tak wynika z nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, która weszła w życie 12 czerwca 2014 r.

czytaj więcej »

Ryczałt za noclegi przysługuje także kierowcom zatrudnionym w transporcie zagranicznym, którzy dysponują miejscem do spania w pojazdach którymi kierują. Zapewnienie miejsca do spania w kabinie kierowcy nie jest bowiem zapewnieniem bezpłatnego noclegu przez pracodawcę – uznał Sąd Najwyższy w uchwale wydanej 12 czerwca 2014 r. (sygn. akt: II PZP 1/14).

czytaj więcej »

Jeżeli sąd połączy sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych do wspólnego rozpoznania, wartość przedmiotów sporu w poszczególnych sprawach nie sumuje się. Tak wynika z  uchwały Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. (sygn. akt II UZP 1/14).

czytaj więcej »

Już wkrótce informacje o niezdolności pracownika do pracy będą przekazane do ZUS i pracodawcy drogą elektroniczną. Pozwoli na to elektroniczny system wystawiania zwolnień lekarskich, którego wprowadzenie planowane jest w 2015 roku.

czytaj więcej »

Osoby niepełnosprawne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie stracą refundacji składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli nieznacznie spóźnią się z opłaceniem należności do ZUS, ale zostaną one opłacone przed złożeniem do PFRON wniosku o refundację. Tak przewiduje projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, przygotowany przez senacką komisję.

czytaj więcej »