WYDANIE ONLINE

Rok składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym obejmuje okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego. W odróżnieniu od innych składek na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalnej, rentowej i chorobowej, które są jednakowe dla wszystkich płatników oraz ubezpieczonych, składka na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana. Stopa procentowa obowiązująca płatnika jest uzależniona od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego oraz od rodzaju prowadzonej działalności.

czytaj więcej »

Płatnik składek zmuszony jest do ponownego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku albo jej przeliczenia w sytuacji gdy: 1)      po obliczeniu i wypłacie zasiłku wypłacono składnik wynagrodzenia za okres, z którego wynagrodzenie było uwzględnione w podstawie wymiaru,2)      nie wypłacono składnika wynagrodzenia do czasu obliczenia zasiłku,3)      składnik wynagrodzenia wypłacono zaliczkowo,4)      pracownikowi przysługiwał składnik do określonego terminu albo5)      doszło do zmiany wymiaru czasu pracy.

czytaj więcej »

Do 30 kwietnia 2014 r. płatnicy składek powinni skontrolować poprawność danych, które były wykazywane w dokumentach rozliczeniowych za rok ubiegły. Powszechnie uważa się, że obowiązek ten dotyczy tylko imiennych raportów miesięcznych, ale korekty mogą wymagać również deklaracje rozliczeniowe.

czytaj więcej »

Płatnik składek, który ma problemy z zapłatą należności z tytułu składek, może skorzystać z pomocy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, występując o przyznanie ulgi w formie rozłożenia na raty bądź odroczenia terminu płatności. Musi spełnić kilka warunków, a przede wszystkim realizować zapisy umowy zawartej z ZUS.

czytaj więcej »

To spółka cywilna, a nie jej wspólnicy, jest pracodawcą jeżeli zatrudnia pracowników. Praca na zlecenie lub na podstawie innej umowy cywilnoprawnej prowadzona na rzecz firmy powiązanej osobowo, kapitałowo oraz ściśle współpracującej z pracodawcą skutkuje uznaniem zleceniobiorców lub wykonawców usług bądź dzieł za pracowników w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. To zaś oznacza obowiązek odprowadzania składek od wynagrodzeń z tytułu zawartych umów cywilnoprawnych, niezależnie od ich rodzaju. Wyrok Sądu Najwyższego z 18 marca 2014 r. (sygn. akt II UK 449/13)

czytaj więcej »

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują nowe wysokości jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.  W wysokości tej będą wypłacane do 31 marca 2015 r.

czytaj więcej »

Od 1 marca 2014 r. uległa zwiększeniu kwota wolna od zajęcia przy potrąceniach dokonywanych z zasiłków. Związane jest to ze zmianą kwoty najniżej emerytury, od której wysokość kwoty wolnej jest procentowo ustalana.

czytaj więcej »

Osoba występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę i dodatkowo samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. Z umowy o pracę jej wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. W związku z urodzeniem dziecka z umowy o pracę nabędzie prawo do urlopu macierzyńskiego, który ma wykorzystać w pełnym wymiarze. Ma ona wątpliwość, czy w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim (później rodzicielskim) może prowadzić działalność gospodarczą jednoosobowo oraz czy w przypadku możliwości prowadzenia tej działalności zobowiązana będzie do opłacania wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy również składek na ubezpieczenia społeczne.

czytaj więcej »

Wnioskodawca zawarł umowę zlecenia z osobą, która jednocześnie ma podpisaną umowę uaktywniającą jako niania. Z umowy uaktywniającej osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zdaniem wnioskodawcy zleceniobiorca może podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z umowy uaktywniającej. Ze zlecenia objęty będzie obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

czytaj więcej »

Wnioskodawca organizuje konkursy, których celem jest wsparcie sprzedaży produktów spółki w kolekturach, tj. miejscach sprzedaży gier hazardowych organizowanych przez spółkę. Nagrody konkursowe (pieniądze, rzeczy lub bony towarowe) przyznawane są osobom fizycznym prowadzącym sprzedaż produktów. Konkursy są kierowane jednocześnie do dwóch bądź trzech grup osób współpracujących ze spółką, tj.: łącznie dla trzech grup, np. pracowników spółki, zleceniobiorców (kolektorów fizycznych) oraz pracowników kontrahentów, łącznie do dwóch grup, tj. zleceniobiorców (kolektorów fizycznych) i pracowników spółki. W  interpretacji podatkowej wskazano, że przychód uzyskany z tytułu otrzymania nagrody w konkursie adresowanym i do pracowników, i do zleceniobiorców (kolektorów fizycznych), nie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, a dla zleceniobiorcy przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Taki przychód jest opodatkowany według odrębnych zasad 10-proc. zryczałtowanym podatkiem. Zdaniem wnioskodawcy od nagród, które będą otrzymywali pracownicy i zleceniobiorcy, żadne składki nie powinny być opłacane.

czytaj więcej »

Pytanie: Do centrali firmy w Warszawie przyjeżdżają pracownicy na dwumiesięczne szkolenie. Pracodawca wynajął im mieszkanie w osiedlu obok siedziby firmy. Wyjaśnienia w sprawie opodatkowania z tego tytułu otrzymaliśmy w urzędzie skarbowym. Nie jesteśmy natomiast pewni, czy w tym przypadku należy odprowadzić składki do ZUS? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru tych składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Zawarliśmy umowę zlecenia z 22-letnim uczniem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Czy status ucznia takiej szkoły zwalnia z obowiązku ubezpieczeń społecznych?

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy obowiązek rozliczania składek na to ubezpieczenie ciąży na zleceniodawcy? Czy podstawę wymiaru składek na to ubezpieczenie ustala się tak samo jak na ubezpieczenia obowiązkowe (emerytalne, rentowe, wypadkowe)?

czytaj więcej »

Pytanie: Kilka miesięcy temu rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym, że mam prawo do ulgi dla nowych płatników składek, zgłosiłam się do ubezpieczeń w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 0 0. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego chcę jednak przystąpić dopiero od 1 czerwca br. W jaki sposób mam o tym poinformować ZUS ?

czytaj więcej »

Pytanie: We Włoszech zakupiliśmy maszynę do produkcji makaronu. W ramach zawartej umowy z włoskim producentem nasi pracownicy przejdą dwumiesięczne szkolenie w siedzibie producenta, podczas którego będą pracować przy obsłudze takich samych maszyn. Czy za pracowników wysłanych na szkolenie do Włoch będziemy opłacać składki we Włoszech?

czytaj więcej »

Pytanie: W marcu 2014 r. wypłaciliśmy swoim pracownikom trzynastkę. Otrzymali ją również pracownicy, z którymi w ubiegłym roku rozwiązaliśmy umowy o pracę. Z jakim kodem tytułu ubezpieczenia powinniśmy rozliczyć za nich składki, 01 10 czy 30 00 ?

czytaj więcej »

Pytanie: Od 1 stycznia 2012 r. mamy podpisaną umowę zlecenia z osobą, dla której jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych i w związku z tym podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Od 15 lutego 2014 r. zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a następnie dostarczył zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, z którego wynika że w okresie 3 do 7 marca musi on sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, które ukończyło 18 lat. Czy to zaświadczenie możemy potraktować wyłącznie jako usprawiedliwioną nieobecność przy wykonywaniu umowy zlecenia, ponieważ nie minął jeszcze okres wyczekiwania osoby ubezpieczonej dobrowolnie na prawo do zasiłku ?

czytaj więcej »