WYDANIE ONLINE

Sporządzając dokumenty ubezpieczeniowe, w tym dokumenty rozliczeniowe i dokumenty rozliczeniowe korygujące, niezależnie od tego, czy dokumenty wypełniamy ręcznie, czy w programie Płatnik, czy też w ePłatniku, musimy zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych wykazywanych w tych dokumentach. Na podstawie tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia należności, zapisów na koncie płatnika składek oraz ewidencjonuje dane na kontach ubezpieczonych. Sprawdźmy na 30 przykładach, jak w praktyce przygotowywać i korygować dokumenty rozliczeniowe.

czytaj więcej »

Od prawidłowego ustalenia okresu zasiłkowego zależy, czy wypłacimy świadczenia w razie choroby i macierzyństwa zgodnie z obowiązującymi  przepisami i nie narazimy się na konieczność korekt i wyrównywania nadpłaconych lub niedopłaconych zasiłków. Zasady od wielu już lat nie zmieniają się, ale nadal pojawia się wiele problemów przy rozstrzyganiu, czy kolejne okresy niezdolności do pracy ubezpieczonego należy zaliczać do tego samego okresu zasiłkowego. Sprawdźmy szczegółowe wyjaśnienia na ten temat i praktyczne przykłady wyliczeń.

czytaj więcej »

Zarówno niedopłata, jak i nadpłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego, popularnie zwanego trzynastką, pociąga za sobą określone konsekwencje w zakresie opłaconych już składek oraz złożonych dokumentów rozliczeniowych. Pracodawcy zgłaszają w tej kwestii wiele wątpliwości, które w 2019 r. zwiększa dodatkowo wprowadzenie zupełnie nowego raportu imiennego zawierającego informacje o wypłaconych trzynastkach. Sprawdźmy, jak poprawnie dokonać korekty wypłaconego niedopłaconego lub nadpłaconego świadczenia.

czytaj więcej »

ZUS przypomina, że przedsiębiorca podejmujący współpracę ze swoim byłym pracodawcą nabędzie prawo do „ulgi na start” i prawo do opłacania składek w preferencyjnej wysokości, jeżeli spełni wymagane przepisami warunki. Jeżeli jednak zakres wykonywanej przez niego działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy będzie pokrywał się choćby w części  z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, nie będzie miał prawa do opłacania składek w preferencyjnej wysokości. Tak wynika z interpretacji ZUS z 4 kwietnia 2019 r., DI/100000/43/258/2019.

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie miesiąca zleceniobiorca będący studentem ukończył 26 lat. Jak ustalić podstawę wymiaru składek za ten miesiąc, jeżeli jego wynagrodzenie określone jest kwotowo?

czytaj więcej »

Pytanie: Z pracownikiem zatrudnionym na niepełnym etacie z wynagrodzeniem poniżej płacy minimalnego chcemy podpisać na kilka miesięcy dodatkową umowę zlecenia. Czy będzie miało to wpływ na obowiązek naliczania za tę osobę składek na Fundusz Pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pracownica rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego. Jak ustalić podstawy wymiaru składek, jeżeli zmiana ta miała miejsce w trakcie miesiąca?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, z którym zawarliśmy jednocześnie umowę zlecenia, przedłożył orzeczenie o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy będzie miało to wpływ na zakres ubezpieczeń oraz czy musimy o tym poinformować ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zachorował w drugim miesiącu po powrocie z sześciomiesięcznego urlopu bezpłatnego. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje mu w tej sytuacji oraz jak ustalić podstawę jego wymiaru?

czytaj więcej »

Pytanie: Po zakończeniu umowy o pracę na czas określony zatrudniliśmy pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę. W czasie jej trwania pracownik zachorował, nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Popełniliśmy błąd, literówkę, w kwocie dochodu jednego z pracowników za rok ubiegły wykazanego w druku ZUS RPA. Jak go skorygować?

czytaj więcej »

Pytanie: W przyszłym miesiącu pracownik otrzyma wyrównanie trzynastki wypłaconej w lutym 2019 r. Jak taką wypłatę rozpisać w dokumentach ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Złożyliśmy zgłoszenie ZUS ZSWA za pracownika, który 1 kwietnia 2019 r. rozpoczął wykonywanie pracy szczególnej w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. Dowiedziałam się, że zgłoszenie takie powinniśmy przekazać dopiero w przyszłym roku. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »