WYDANIE ONLINE

Korzystanie przez pracodawców przy prowadzonej działalności gospodarczej z umów zlecenia do pozyskiwania dodatkowych rąk do pracy wiąże się nierozerwalnie z koniecznością zgodnego z przepisami rozliczania tych umów w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. To zadanie znacznie komplikują sytuacje, w których ulega zmianie status ubezpieczeniowy zleceniobiorcy i wskutek tego dochodzi do zmiany rodzajów ubezpieczeń, którymi podlega on z tytułu zawartej umowy (umów) zlecenia.

czytaj więcej »

Płatnicy składek zobowiązani są używać wyłącznie programu Płatnik w wersji 10.02.002. W wersji tej wprowadzono m.in. nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych (zmiany w dotychczasowych wzorach dokumentów i nowe dokumenty). Oznacza to nowe weryfikacje w programie Płatnik, które pomagają płatnikom składek w sporządzaniu i przekazywaniu do ZUS poprawnych dokumentów ubezpieczeniowych, tzn. dokumentów, które nie zawierają błędów. Sprawdźmy najważniejsze weryfikacje dotyczące zmienionego dokumentu ZUS ZWUA oraz nowych dokumentów: ZUS RPA, ZUS OSW, ZUS RIA, ZUS DRA cz. II i ZUS RCA cz. II.

czytaj więcej »

Jeżeli wartość kosztów noclegów w części pokrywanych przez pracodawcę nie wynika z podróży służbowej, nie jest rozliczana jako delegacja oraz nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy w myśl ustawy o PIT, to nie włącza się jej do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli wartość noclegu poniesionego przez pracownika nie podlega składkom społecznym to analogicznie nie pobiera się składki zdrowotnej. Takie stanowisko zajął  ZUS w interpretacji z 25 stycznia 2019 r. (WPI/200000/43/1311/2018).

czytaj więcej »

Osoba, z którą zostanie zawarta umowa licencyjna, nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Nie ma więc obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ samoistna umowa licencyjna nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. Takie wnioski wynikają z interpretacji ZUS z 13 marca 2019 r. (WPI/200000/43/41/2019).

czytaj więcej »

Samoistna umowa o dzieło nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia fakt, że spółkę będą pracodawcą i spółkę, która jest zlecającym wykonania umowy o dzieło łączą osoby wspólników. Takie stanowisko zajął ZUS w interpretacji z 3 stycznia 2019 r. (DI/100000/43/1336/2018).

czytaj więcej »

Pytanie: Jak uwzględniać w liczbie ubezpieczonych osoby wykonujące w jednym miesiącu kilka kilkudniowych umów zleceń oraz pracowników, z którymi równocześnie podpisane zostały umowy zlecenia?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku ze zbliżającym się nowym rokiem składkowym proszę o informację, kto otrzyma z ZUS zawiadomienie o nowej stopie składek na ubezpieczenie wypadkowe?

czytaj więcej »

Pytanie: Przedsiębiorca, który rozpoczął działalność gospodarczą w czerwcu 2016 r., uzyskał z niej w zeszłym roku przychód w kwocie uprawniającej go do skorzystania z „małego ZUS”. Nie złożył on jednak odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych do 8 stycznia 2019 r. Czy w tej sytuacji mógłby zapłacić za siebie składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za styczeń i luty 2019 r. i przejść na mały ZUS od 1 marca 2019 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Z końcem kwietnia 2019 r. – w ostatnim dniu trwania stosunku pracy – będziemy musieli wypłacić jednemu z naszych pracowników odszkodowanie z tytułu nieprzedstawienia mu oferty zawarcia kolejnej umowy o pracę po zakończeniu zatrudnienia na czas określony. Do wypłaty tego świadczenia zobowiązaliśmy się poprzez zawarcie odrębnego zapisu w umowie o pracę podpisanej z tym pracownikiem. Czy odszkodowanie to korzysta z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy w okresie 36 miesięcy, przez które nie opłacamy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uwzględnia się okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, urlopów okolicznościowych oraz urlopu bezpłatnego?

czytaj więcej »

Pytanie: Skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe w związku z koniecznością naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od umowy zlecenia. Przed korektą od tej umowy odprowadzaliśmy tylko składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Po korekcie opłaciliśmy składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy. Czy powinniśmy domagać się od zleceniobiorcy zwrotu składek na ubezpieczenia społeczne należnych od ubezpieczonego?  Jak przygotować korektę związaną z podatkiem dochodowym (rozliczenie PIT-11)?

czytaj więcej »

Pytanie: Nie opłacałam składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnioną na etacie żonę właściciela firmy, co zakwestionowała trwająca obecnie kontrola. Czy muszę złożyć korektę raportów ZUS RCA za wspomnianą osobę? Jak obliczyć kwotę niedopłaty oraz co z ewentualnymi odsetkami za zwłokę?

czytaj więcej »

Pytanie: Jeden z naszych pracowników, składając wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na dziecko, oświadczył, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić mu opiekę. Po jakimś czasie okazało się, że to nie była prawda. Czy zasiłek jako świadczenie pobrane bezprawnie możemy potrącić z najbliższego wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Pytanie: W ubiegłym roku pracownik otrzymał dwa świadczenia urlopowe, od których – zgodnie z rozporządzeniem składkowym – nie odprowadziliśmy składek. Jedno świadczenie wypłaciliśmy w styczniu i przysługiwało z tytułu pobytu na zaległym urlopie wypoczynkowym za rok 2017. Drugie z tytułu urlopu bieżącego wypłaciliśmy w lipcu 2018 r. Okazało się jednak, że powinniśmy oskładkować jedno ze świadczeń. Dlaczego tak należy postąpić i jak sobie z tym poradzić?

czytaj więcej »