WYDANIE ONLINE

Najwięcej wątpliwości budzą przypadki, gdy umowa zlecenia występuje obok innego tytułu do ubezpieczeń, np. umowy o pracę czy prowadzenia własnej działalności. Mówimy wtedy o tzw. zbiegach tytułach do ubezpieczeń i musimy rozstrzygnąć, czy umowa zlecenia będzie objęta ubezpieczeniami. Pamiętajmy, że możliwych jest wiele przypadków i różnych konfiguracji tytułów do ubezpieczeń występujących łącznie, w tym samym czasie lub „zazębiających się” czasowo. To często komplikuje sytuację i może oznaczać problemy z ustaleniem tytułów do ubezpieczeń oraz podstawy wymiaru składek.

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracownik powiadomi pracodawcę, że będzie ubiegał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, oznacza to dla pracodawcy wiele obowiązków. Od tego, czy wywiąże się z nich zależy przyznanie renty i jej wysokość. Jeżeli błędy, które spowodowały np. zaniżenie wysokości renty na skutek nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia o zarobkach, będą zawinione przez płatnika składek, a pracownik poniesie z tego tytułu szkodę, może dochodzić jej naprawienia przez pracodawcę na drodze sądowej w postępowaniu cywilnym. Pamiętajmy, że w przypadku zaniżenia wysokości wypłacanej renty, ZUS ponowne ją ustali – po przedłożeniu prawidłowych dokumentów przez pracodawcę – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostały złożone, a nie od daty przyznania renty. Z kolei w przypadku gdy z powodu błędnie wystawionych zaświadczeń lub innych dokumentów zostanie zawyżona wysokość renty – świadczenia będą wypłacone nienależnie – ZUS może skutecznie zobowiązać pracodawcę do zwrotu nadpłaconych świadczeń wraz z odsetkami.

czytaj więcej »

1 marca weszły w życie przepisy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, zgodnie z którymi Prezes ZUS, po spełnieniu określonych warunków, będzie mógł przyznać rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jeżeli wnioskodawca posiada okresy ubezpieczenia społecznego rolników, decyzję podejmuje Prezes KRUS, chyba że świadczenie wypłaca wyłącznie ZUS.

czytaj więcej »

W tym roku wyjątkowo do 1 kwietnia część pracodawców musi przygotować i złożyć w ZUS druk ZUS ZSWA zawierający informacje o pracownikach świadczących w 2018 r. prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy nadal popełniają wiele błędów przy wypełnianiu wspomnianego dokumentu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w trakcie roku objętego zgłoszeniem nastąpiły zmiany mające wpływ na sposób jego wypełnienia.

czytaj więcej »

Pytanie: Obecnie składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności odprowadzam od podstawy odpowiadającej 30% wynagrodzenia minimalnego. Czy będę mógł skorzystać z ulgi wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2019 r., czyli tzw. małego ZUS-u?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikom odchodzącym na emeryturę przekazywane będą drobne upominki w postaci zegarka, portfela lub teczki. Koszt ich zakupu pokrywany będzie ze środków obrotowych firmy oraz funduszu socjalnego. Jak w takiej sytuacji ustalić kwotę podlegającą oskładkowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Przymierzamy się do wypłaty trzynastek za rok ubiegły. Jak ustalić kwotę do oskładkowania na Fundusz Emerytur Pomostowych, jeżeli pracownik wykonywał prace szczególne od kwietnia 2018 r.?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, którego wynagrodzenie odpowiada wynagrodzeniu minimalnemu, przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniach od 24 grudnia 2018 r. do 4 stycznia 2019 r. Przez nieuwagę nie przeliczyliśmy podstawy zasiłku chorobowego przysługującego za dni przypadające w styczniu br. Jak obliczyć kwotę wyrównania oraz jak skorygować ten błąd w dokumentach rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, który 2 stycznia 2019 r. skończył 50 lat, przebywał na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim od 17 grudnia ubiegłego roku. Za dni choroby przypadające w grudniu oraz za okres od 1 stycznia do 1 lutego 2019 r. (32 dni) wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe. Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z przepisami w roku bieżącym wynagrodzenie to pracownik mógł otrzymać tylko za pierwsze 14 dni choroby. Co  w tej sytuacji powinniśmy zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy nauczyciela od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. na 5/18 etatu. W lutym 2018 r. wypłaciliśmy mu dodatkowe roczne wynagrodzenie za 4 miesiące 2017 roku. Od 1 września 2018 r. nauczyciel jest zatrudniony na 19/19. Stał się niezdolny do pracy i otrzymał zwolnienie chorobowe od 17 do 25 stycznia 2019 r. Obecnie trzynastka za 2018 r.jeszcze nie jest wypłacona, a jej wypłata planowana jest na luty br. Dodatkowe roczne wynagrodzenie wypłacone w 2018 r. to kwota 292,33 zł. Jak wliczyć trzynastkę po zmianie etatu do podstawy chorobowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Przez kilka miesięcy 2018 r. mieliśmy podpisaną umowę zlecenia z osobą mającą przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z uwagi na to, że była ona zatrudniona u innego płatnika na pełnym etacie, nie opłacaliśmy za nią składek na ubezpieczenia społeczne. Czy mamy obowiązek złożenia w ZUS informacji o zarobkach, a jeżeli tak, to jaką kwotę w niej wykazać i jak taka informacja powinna wyglądać?

czytaj więcej »

Pytanie: Przygotowując druk ZUS IWA za 2018 r., zauważyłam, że w deklaracji składanej za 2017 r. ujęłam wypadek przy pracy mający miejsce w 2017 r., ale który został uznany przez sąd za takie zdarzenie dopiero w połowie 2018 r. Czy wymaga to korekty, a jeśli tak to jak ją przeprowadzić?

czytaj więcej »

Pytanie: Kontrola z ZUS zakwestionowała nam, że w okresach pracy szczególnej wykazanych w druku ZUS ZSWA z danymi za 2017 r. nie uwzględniliśmy przerw spowodowanych pobytami pracowników na krótkotrwałych zwolnieniach lekarskich. Czy takie przerwy należy wykazać, a jeżeli tak, to jak skorygować ten błąd?

czytaj więcej »

Pytanie: Z dniem 1 listopada 2018 r. zmieniła się podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne u osób objętych ubezpieczeniami z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, jeżeli pracownicę korzystającą z takiego urlopu przez cały rok ubiegły wykazywaliśmy w drukach ubezpieczeniowych ze starą podstawą?

czytaj więcej »

Nowy system długoterminowego gromadzenia i pomnażania oszczędności emerytalnych, tworzony wspólnie przez trzy strony: podmioty zatrudniające, zatrudnione u nich osoby oraz państwo to Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) . Jego celem jest systematyczne odkładanie środków pieniężnych przez ich uczestników z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia.

czytaj więcej »