WYDANIE ONLINE

Obowiązki, które ciążą na pracodawcy lub zleceniodawcy zatrudniającym pracownika uprawnionego do emerytury lub renty można podzielić – z uwagi na okres wymagany do ich dopełnienia – na dwie grupy. Po pierwsze, pracodawca i zleceniodawca zobowiązali są niezwłocznie powiadomić ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty lub o zawarciu z nim innej umowy objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Po drugie, po zakończeniu roku kalendarzowego podmioty te mają obowiązek powiadomienia ZUS o wysokości przychodu uzyskanego w minionym roku przez zatrudnionego emeryta lub rencistę.

czytaj więcej »

Do 28 lutego 2019 r. płatnicy składek zobowiązani są przekazać ubezpieczonym (np. pracownikom, zleceniobiorcom) informacje roczne za rok 2018, tzn. informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, o wypłaconych świadczeniach oraz o przerwach w opłacaniu składek. Od 1 stycznia 2019 r obowiązują nowe wzory informacji rocznej i informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany, co one oznaczają w praktyce dla płatników składek oraz od kiedy należy je wykorzystywać.

czytaj więcej »

Jednym  z podstawowych obowiązków pracodawców uprawnionych do wypłaty świadczeń chorobowych jest prawidłowe ustalenie ich wysokości. Popełnienie błędu w tym zakresie skutkuje zawsze koniecznością przeprowadzenia stosownych korekt. Część z nich wiąże się z wystąpieniem dodatkowych obciążeń finansowych po stronie pracodawcy. Korekta wypłaconego już świadczenia musi także znaleźć odbicie w dokumentach rozliczeniowych.

czytaj więcej »

Pracownik – jako osoba bezpodstawnie wzbogacona – może zostać zobowiązany przez pracodawcę do zwrotu sum pieniężnych, które pracodawca pokrył zamiast pracownika („z własnej kieszeni”) tytułem składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne tego pracownika. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 26 września 2018 r., II PK 151/17.

czytaj więcej »

Napiwki, które są deponowane u pracodawcy, a następnie wypłacane jego uprawnionym pracownikom, wprawdzie nie są wynagrodzeniem za pracę, ale w rozumieniu przepisów podatkowych stanowią rodzaj przychodu ze stosunku pracy. Dlatego należy od nich obliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne na zasadach analogicznych jak w przypadku wynagrodzenia za pracę. Takie wnioski wynikają dla pracodawcy z wyroku Sądu Najwyższego z 13 września 2018 r., II UK 343/17.

czytaj więcej »

Prowadzenie powtarzalnych zajęć tematycznych (edukacyjnych) z dziećmi w wieku przedszkolnym z natury nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Stanowi zatem tytuł uzasadniający objęcie osoby prowadzącej takie zajęcia ubezpieczeniami społecznymi. Takie wnioski wynikają z wyroku Sądu Najwyższego z 3 października 2018 r., II UK 280/17.

czytaj więcej »

Firma, która zatrudnia na terenie Polski obywateli Ukrainy czy to na umowę o pracę, czy umowę zlecenia, ma obowiązek odprowadzić za nich składki na ubezpieczenia społeczne. Wynika on z art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 ustawy systemowej oraz umowy między państwami obowiązującej od 1 stycznia 2014 r. Zasadę tę potwierdził ZUS w interpretacja z 12 grudnia 2018 r. (WPI/200000/43/1267/2018).

czytaj więcej »

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność, który podejmuje współpracę z inną spółką niż ta, w której był zatrudniony, mimo że obie spółki łączy ta sama osoba (np. ta sama osoba jest członkiem zarządu w obu spółkach) spełnia warunki umożliwiające skorzystanie z tzw. ulgi na start. Oznacza to, że nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął ZUS w indywidualnej interpretacji z 8 stycznia 2019 r. (WPI/200000/43/1326/2018).

czytaj więcej »

Pytanie: Firma z Rosji zatrudnia na podstawie stosunku pracy obywatela Polski, który od wielu lat mieszka w Moskwie. W styczniu 2019 r. oddelegowała go do pracy na rzecz polskiej spółki na okres 6 miesięcy. Pracownik ten pozostaje jednak zatrudniony wyłącznie przez podmiot rosyjski, który za cały okres oddelegowania będzie mu wypłacał co miesiąc należne wynagrodzenie. Ze wspomnianą spółką z Polski nie łączy i nie będzie go łączyć żaden stosunek prawny (żadna umowa). Czy w tych okolicznościach przysługujące mu należności za pracę na terenie Polski podlegać powinny oskładkowaniu?

czytaj więcej »

Pytanie: Spełniam warunki pozwalające na objęcie „małym ZUS-em”. Proszę o wyjaśnienie, jak ustalić obowiązującą mnie podstawę wymiaru składek, jeżeli działalność gospodarczą rozpoczęłam w marcu 2018 r., a przez dwa miesiące tego roku była ona zawieszona.

czytaj więcej »

Pytanie:  Podpisaliśmy umowę zlecenia z osobą zatrudnioną już na podstawie takiej umowy w innej firmie. Czy zleceniobiorca może wybrać umowę, z tytułu której chce być objęty ubezpieczeniami obowiązkowymi?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu będzie użytkował własny samochód osobowy dla potrzeb naszego zakładu pracy w jazdach lokalnych. Czy przyznany mu z tego tytułu ryczałt pieniężny (na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r.) musimy zmniejszać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, aby jego wartość korzystała ze zwolnienia składkowego?

czytaj więcej »

Pytanie:  W styczniu 2019 r. jeden z pracowników naszej spółki będzie przebywał cały miesiąc na urlopie bezpłatnym. W ramach programu bonusów pozapłacowych jest on uprawniony do pakietu medycznego, który w całości finansowany jest ze środków obrotowych spółki. Czy w związku z urlopem w styczniu od jego wartości należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie:  Otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie od naszego pracownika, która wykonywał u nas dodatkowo kilka umów zleceń zawieranych na okresy od kilkunastu dni do miesiąca. Jakie świadczenie chorobowe powinniśmy mu wypłacić oraz jak ustalić podstawę wymiaru? Jest to jego pierwsza choroba w bieżącym roku.

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie kontroli ZUS uznał, że z jedną z osób zamiast umowy o dzieło powinniśmy podpisać umowę zlecenia i nakazał oskładkować wynagrodzenia dotychczas jej wypłacone. Jakie dokumenty powinniśmy w takiej sytuacji złożyć w ZUS i jak wykazać wspomniane wypłaty?

czytaj więcej »