WYDANIE ONLINE

Od 1 grudnia 2018 r. funkcjonują już wyłącznie zaświadczenia lekarskie w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA). Przypomnijmy, że obowiązek wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej określono po raz pierwszy już w 2015 r., z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 r., ze wskazaniem umożliwiającym stosowanie tych zaświadczeń, jeszcze przez pewien czas, oprócz dokumentu w formie elektronicznej także w formie papierowej. Zakładano, że docelowo zaświadczenia lekarskie będą wystawiane tylko w formie elektronicznej i były nawet określane kolejne daty tych zmian. Jednak terminy te wielokrotnie ulegały zmianom, a ostatecznie zaświadczenia lekarskie w formie papierowej (ZUS ZLA) mogły być wystawiane jeszcze w listopadzie 2018 r. Należy dodać, że od tej daty, w niektórych przypadkach, mogą też występować także wydruki z zaświadczenia elektronicznego lub zaświadczenia wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (w tzw. trybie alternatywnym).

czytaj więcej »

   Pracodawcy szukając skutecznych sposobów motywowania zatrudnionych osób do bardziej wydajnej pracy i większego zaangażowania w wykonywaniu wyznaczonych zadań, często oferują im różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe. Do najbardziej popularnych zaliczamy m.in. pakiety medyczne, karnety na zajęcia sportowe czy grupowe ubezpieczenia na życie. Niezwykle istotną kwestią związaną z tego typu bonusami jest konieczność zgodnego z prawem rozliczania ich pod względem podatkowo-składkowym.

czytaj więcej »

Pytanie:  Na podstawie umowy cywilnoprawnej od dwóch miesięcy wypłacamy pracownikowi ryczałt na jazdy lokalne. Trwająca w firmie kontrola stwierdziła, że nie mamy podstaw do wypłaty tego świadczenia, w związku z czym powinno być ono oskładkowane. Czy zastrzeżenia te są słuszne, skoro dysponujemy wspomnianą umową, w której jest informacja o przyznanym limicie kilometrów oraz stawce za 1 km.

czytaj więcej »

Pytanie: W grudniu 2018 r. nagrodę roczną otrzymał pracownik, z którym stosunek pracy rozwiązaliśmy z końcem sierpnia tego roku. Czy powinniśmy od niej naliczyć składki, a jeśli tak, to jak je wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Za zgodą pracodawcy pracownik odbył podróż służbową swoim prywatnym samochodem. Następnie przedłożył nam rozliczenie, z którego wynika, że koszty przejazdu wyniosły 456,79 zł. Czy całą tę kwotę możemy wyłączyć z podstawy wymiaru składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Jedna z naszych pracownic urodziła dziecko 5 listopada 2018 r. Pracownica ma finansowany przez zakład pracy pakiet świadczeń medycznych. Czy w okresie urlopu macierzyńskiego należy od tego świadczenia pobierać i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne?

czytaj więcej »

Pytanie: Do 31 sierpnia 2018 r. mieliśmy praktykantkę szkoły zawodowej, z którą podpisaliśmy umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na okres 36 miesięcy, czyli na czas nauki w szkole zawodowej. Praktykantka otrzymywała uczniowskie wynagrodzenie zmieniające się co 3 miesiące. Umowę miała zawartą do 31 sierpnia 2018 r. i w tym dniu przyniosła zwolnienie lekarskie z kodem B i zaświadczenie, że jest w 4. miesiącu ciąży. Przedłużyliśmy więc jej umowę do dnia porodu. 1 września 2018 r. zdała egzamin czeladniczy, co świadczy o ukończeniu szkoły i nauki. Za wrzesień wypłaciliśmy jej wynagrodzenie chorobowe obliczone z 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie, czyli według wynagrodzenia uczniowskiego. Czy zasiłek chorobowy też ustalimy od tej samej podstawy? Czy powinnam policzyć go od najniższego wynagrodzenia, skoro nie jest już uczniem i ma skończone 18 lat?

czytaj więcej »