WYDANIE ONLINE

Z początkiem 2019 r. niektórych płatników składek czeka wiele zmian w zakresie dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Rozszerzony zostanie zakres informacji wykazywanych w części z istniejących formularzy, a także wprowadzone zostaną dwa nowe raporty imienne, z których jeden będzie składany jednorazowo, drugi zaś tylko w niektórych miesiącach. Oznacza to dla pracodawców i zleceniodawców dodatkowe obowiązki informacyjne.

czytaj więcej »

Jedną z form zatrudniania pracowników jest zatrudnienie tymczasowe na tzw. zastępstwo. Pracowników tymczasowych, zastępujących pracowników etatowych, zatrudniają agencje pracy tymczasowej, które są dla nich pracodawcami. Pracownicy tymczasowi są zatrudniani na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Pracownikom tym przysługują wszystkie świadczenia z ubezpieczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Trzeba pamiętać, że stosuje się do nich zasady określone dla pozostałych ubezpieczonych będących pracownikami, jednak z pewnymi wyjątkami. W tekście przedstawimy zasady ogólne dotyczące okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń z tytułu choroby oraz podstawy wymiaru tych świadczeń ze szczególnym uwzględnieniem podobieństwa i różnic dotyczących pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową.

czytaj więcej »

Wzrost płacy minimalnej często oznacza na początku roku dodatkową pracę dla działów kadrowo-płacowych. Związane jest to zwłaszcza z koniecznością przeliczania części należności kalkulowanych na przełomie roku. Chodzi tu m.in. o wysokość wielu świadczeń wypłacanych w ramach stosunku pracy oraz podstawę wymiaru składek niektórych grup ubezpieczonych, do których zaliczamy np. początkujących przedsiębiorców czy pracowników korzystających z urlopów wychowawczych. W 2019 r. wysokość wynagrodzenia minimalnego pracownika pracującego na pełny etat nie może być niższa od kwoty 2.250 zł brutto. To oznacza jej wzrost w stosunku do 2018 r. o 150 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy podpisać umowę o pracę z osobą, która wykonuje u nas umowę zlecenia i z tego tytułu objęta jest ubezpieczeniami. Przez pewien czas obie umowy będą wykonywane równocześnie. Czy musimy złożyć z ZUS dodatkowe zgłoszenie oraz jak wykazywać tę osobę w raportach imiennych?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zatrudnić dwie osoby na podstawie umów o pracę nakładczą, która świadczona będzie w miejscach ich zamieszkania. Jakimi ubezpieczeniami będą objęte wspomniane osoby oraz od jakich podstaw powinniśmy liczyć poszczególne składki, a także jak je wykazywać w drukach ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: W trakcie trwającego miesiąca kalendarzowego zleceniobiorca wystąpił do nas z wnioskiem o zgłoszenie go do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru składki chorobowej w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie:  Pracownica urodziła dziecko podczas pobytu na urlopie wychowawczym. Czy w tej sytuacji możemy podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego i jakie raporty imienne należy składać za tę osobę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, wystąpił do nas z wnioskiem o przyznanie jednorazowego odszkodowania. Czy wniosek ten musimy przyjąć, jeżeli nie jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych, w tym wypadkowych?

czytaj więcej »

Już od 8 lat regulacje dotyczące wyłączeń z podstawy wymiaru składek zawarte w rozporządzeniu składkowym mają odpowiednie zastosowanie do zleceniobiorców. Oznacza to, że gdy zleceniobiorca otrzymuje jedno z takich świadczeń, to zasadniczo jest ono wolne od składek. Nie można jednak zapominać o jednym ważnym zastrzeżeniu. Sprawdźmy, jakie stawisko w tej sprawie zajmuje od wielu lat ZUS.

czytaj więcej »

Jeszcze tylko do końca listopada zaświadczenia lekarskie będą mogły być wystawiane zarówno w formie dokumentu elektronicznego, jak iw formie papierowej na drukach ZUS ZLA.  Od 1 grudnia zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego, czyli pracodawcy otrzymają tzw. e-ZLA. Sprawdźmy, czy mimo nowych przepisów zdarzą się takie sytuacje, w których płatnicy składek otrzymają papierowe zwolnienie.

czytaj więcej »

Jeżeli dana osoba nie spełnia warunków do objęcia ubezpieczeniami w innym kraju Unii Europejskiej, to będzie ubezpieczona w Polsce i ma odprowadzać składki do ZUS, niezależnie od tego, czy instytucja ubezpieczeniowa innego kraju UE przekazała terminowo do ZUS informację o braku podstaw do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w tym kraju. Tymczasowe ustalenie ubezpieczenia w innym kraju przez ZUS  nie może przesądzić o faktycznym objęciu ubezpieczeniami w danym kraju. Tak wynika z wyrok Sądu Najwyższego z 16 października 2018 r., sygn. I UK 229/17.

czytaj więcej »