WYDANIE ONLINE

Dlaczego ZUS może kwestionować i często kwestionuje fakt zgłoszenia kogoś, kto zgłosił się lub został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych? Funkcjonujący w naszym kraju system ubezpieczeń społecznych jest tak skonstruowany, że umożliwia wykorzystanie pewnych luk i nieścisłości do nadużyć w postaci korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego czy też emerytalnego i rentowych, w sposób nieuprawniony. Zdarza się, że pracownik, zleceniobiorca lub osoba prowadząca działalność gospodarczą uzyskuje prawo do wielu świadczeń – przede wszystkim zasiłków, odszkodowań czy świadczeń emerytalno-rentowych – w sposób, który nie zawsze jest zgodny z obowiązującym prawem. Warto zapoznać się z przypadkami, w których ZUS będzie szczegółowo analizował, czy to w ramach postępowania wyjaśniającego, czy to w drodze kontroli, fakt podlegania do ubezpieczeń społecznych osób, które po krótkim okresie ubezpieczenia występują z roszczeniem o wypłaty zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę w formie spółki z o.o. przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 40 pracowników. Zamierzam zaoferować im możliwość objęcia (za niewielką odpłatnością) grupowym ubezpieczeniem na życie. Warunków korzystania z tego bonusu pozapłacowego planuję zamieścić w odrębnym zarządzeniu opisującym dodatkowe uprawnienia zatrudnionych osób. Czy to świadczenie pozapłacowe będzie mogło korzystać z wyłączenia składkowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1.000 zł. W grudniu otrzymał także nagrodę jubileuszową w kwocie odpowiadającej 200% pensji, tj. 2.000 zł, oraz premię za IV kwartał. Czy w tym miesiącu powinniśmy opłacić składkę na Fundusz Pracy za tę osobę?

czytaj więcej »