WYDANIE ONLINE

Zdarza się, że pracownik otrzymuje wypłatę wynagrodzenia lub innych składników pensji – często przysługujących za okresy kilkumiesięczne – już po zakończeniu wykonywania pracy szczególnej. Budzi to wiele wątpliwości dotyczących zasad oskładkowania na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) tego rodzaju wypłat, a kontrole ZUS pokazują, że pracodawcy popełniają wtedy błędy.

czytaj więcej »

Pytanie: ZUS poinformował naszą firmę o ty, że musimy skorygować dokumenty rozliczeniowe za 2015 r. Skorygowałam wszystkie błędne dane. Przy weryfikacji dokumentów rozliczeniowych korygujących za październik 2015 r. program Płatnik wykazał błąd informujący, że brak jest raportu za ubezpieczonego, który od 2016 r. nie jest już zatrudniony w naszej firmie. Dlaczego taki błąd się pojawił i co w tej sytuacji muszę zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie dokumentów pobranych z ZUS koryguję dokumenty rozliczeniowe za styczeń 2018 r. Pobrany z ZUS komplet składa się z dokumentów: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RZA. Dla kilku pracowników (z kodem 01 10 0 0) musiałam wyzerować podstawy i składki. Zrobiłam zerowe raporty ZUS RCA i usunęłam powtarzające się pozycje raportu. W raporcie zostały tylko te osoby, dla których skorygowałam podstawy wymiaru składek. Po wykonaniu weryfikacji dokumentu program nie zgłosił żadnego błędu. Powtarzające się pozycje raportów usunęłam także dla raportów ZUS RZA i ZUS RSA. Weryfikacja tych raportów wykazała błędy krytyczne, które nie pozwalają mi wysłać dokumentów. Dlaczego te błędy się pojawiły i co mam zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika w naszej firmie od 23 kwietnia 2018 r. W raporcie ZUS RCA za kwiecień 2018 r. ma wykazaną podstawę wymiaru składek w wysokości 585,05 zł. Za maj 2018 r. (za cały miesiąc) podstawa wynosi 2.500 zł. Weryfikacja raportu za maj wykazała kilka błędów informujących, że wykazane w dokumencie podstawy wymiaru składek na poszczególne ubezpieczenia różnią się od podstaw wymiaru wykazanych w komplecie dokumentów za poprzedni miesiąc. Dlaczego te błędy się pojawiły? Oczywiste jest przecież, że jeżeli pracownik pracuje kilka dni w miesiącu (zatrudniony jest od 23 kwietnia), to jego wynagrodzenie jest niższe niż gdy pracuje przez cały miesiąc (w tak jak miało to miejsce w maju). Co trzeba poprawić, aby tych błędów nie było?

czytaj więcej »

Pytanie: W czasie pobytu na urlopie wypoczynkowym pracownica zachorowała otrzymała kilkudniowe zwolnienie lekarskie, w związku z czym urlop został przerwany. Jednocześnie uzgodniliśmy, że niewykorzystaną jego część udzielimy w okresie letnim, a bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia pracownica wróci do pracy. Jakie dokumenty rozliczeniowe złożyć za tę osobę?

czytaj więcej »

Pytanie:  Proszę o weryfikację, czy poniżej opisany sposób na ustalenie dochodu mający służyć do otrzymywania świadczeń z ZFŚS jest prawidłowy. W regulaminie zapisaliśmy, że podstawę do przyznawania ulgowych usług i świadczeń stanowi średni miesięczny dochód netto przypadający na osobę w rodzinie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym. Przez średni dochód netto rozumie się łącznie wszelkie dochody osób, o których mowa w paragrafie 6, z roku kalendarzowego poprzedzającego datę złożenia wniosku, podzielone przez liczbę osób i podzielone przez dwanaście z zastrzeżeniem ust. 4–6. Dochód ten obejmuje w szczególności: zarobek brutto pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne; podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zarobek osiągnięty za granicą; emerytury i renty; zasiłki z ubezpieczenia społecznego; alimenty na rzecz dzieci ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sadowa; stypendia; dochody z gospodarstwa rolnego (powyżej 1 ha przeliczeniowego) obliczone na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu rodziny w poprzednim roku kalendarzowym, przyjmując, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości określonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego; dochody z działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności (dochody z tego tytułu przyjmuje się w wysokości nie niższej niż zadeklarowane przez osoby osiągające dochody stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu tej działalności lub współpracy nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, kwoty nie niższe od najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne obowiązujące osoby ubezpieczone); świadczenie wychowawcze 500+; inne dochody. Pracownik, który w roku poprzedzającym przyznanie świadczenia z funduszu nie osiągał dochodów lub osiągał dochody wolne od podatku, podaje we wniosku dochody za czas aktualnego zatrudnienia. Pracownik, który w roku poprzedzającym przyznanie mu świadczenia z Funduszu nie przepracował całego roku kalendarzowego podaje we wniosku dochody za czas faktycznie przepracowany. Zapisy pkt 4 i 5 dotyczą także uprawnionych członków rodziny pracownika bez względu na miejsce ich zatrudnienia. Informacje podane w oświadczeniu podlegają ochronie prawnej i służą wyłącznie do potrzeb funduszu socjalnego.

czytaj więcej »

Pytanie:  Od tego roku nie posiadamy już ZFŚS ze względu na mniejszy stan zatrudnienia. Wypłacamy świadczenia urlopowe. Czy świadczenie musi być wypłacone w tej wysokości, w której zakłada ustawa o funduszu socjalnym, czy może być niższe lub wyższe? Jeden z pracowników ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. Czy świadczenie urlopowe podlega egzekucji?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownicy otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc w ostatnim dniu miesiąca. Zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia lekarskie czy inne usprawiedliwienie nieobecności już po terminie wypłaty, czyli w następnym miesiącu. Pracodawca, wiedząc, że pracownik dostarczy zwolnienie, ale jeszcze tego nie zrobił, wpisuje mu na liście płac nieobecność usprawiedliwioną niepłatną o kodzie przerwy 151 i nie nalicza za ten okres wynagrodzenia. W raporcie ZUS RSA za dany miesiąc pracodawca nie wykazuje tej przerwy 151. W następnym miesiącu, po otrzymaniu brakującego zwolnienia, nanosi je na raport ZUS RSA za kolejny miesiąc z kodem np. 331 i zakresem dat zgodnym ze zwolnieniem (miesiąc inny niż deklaracja rozliczeniowa). Dzięki temu pracodawca nie ma konieczności sporządzania korekt. Czy takie działanie jest prawidłowe?

czytaj więcej »

Pytanie:  Chcemy zawrzeć umowę zlecenia (na pozyskiwanie klientów) z Polakiem, który wyjechał na studia do Belgii (ma 22 lata). Jakie będą ciążyły na nas obowiązki składkowo-podatkowe? Zasady którego państwa stosować, jeśli chodzi o podatek i składki? Czy student ten musi wystąpić do ZUS o wystawienie dokumentu A1?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikom w naszej firmie będziemy wypłacać wypłacane będą ryczałty za pranie odzieży roboczej. Jak ustalić ich wysokość, żeby ZUS nie zausterkował ich wyłączenia z podstawy wymiaru składek?

czytaj więcej »

Pytanie: Przez miesiąc pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym. W raporcie ZUS RSA za kwiecień 2018 r. wykazałam cały okres urlopu, tzn. od 15.03.2018 r. do 14.04.2018 r. Weryfikacja raportu wykazała błędy informujące, że błędnie zostały wypełnione pola „Okres od” i „Okres do”. Poza tym pojawił się opis: „Dla podanego Kodu świadczenia/przerwy daty Okres od i Okres do nie mogą wykraczać poza miesiąc wynikający z Identyfikatora raportu. ”. Co oznacza ten opis? Jak w raporcie ZUS RSA należy pokazywać urlop bezpłatny?

czytaj więcej »

Pytanie:  W ostatnim czasie można było zaobserwować praktykę niektórych komorników, polegającą na wysyłaniu do pracodawców pism dotyczących zajęć wynagrodzenia za pracę dłużników bez wstępnego sprawdzenia, czy dana osoba jest rzeczywiście zatrudniona u pracodawcy, do którego pismo o zajęciu wynagrodzenia zostało skierowane. Sytuacja taka wydarzyła się w naszej firmie już kilkukrotnie. Czy to jest zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Od grudnia 2017 r. zatrudniamy w dziale obsługi klienta zleceniobiorcę, który w ramach zawartej umowy zlecenia świadczył pracę polegającą na telefonicznych kontaktach z klientami firmy, pracując codziennie (podobnie jak zatrudnieni w dziale pracownicy) w godzinach 8.00–16.00. Zleceniobiorca złożył nam oświadczenie, wskazując, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca składki ZUS od podstawy stanowiącej 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (przedmiot umowy zlecenia nie pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności). Dlatego też z tytułu umowy zlecenia zgłosiliśmy go wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Podczas kontroli, która odbyła się u nas w styczniu i w lutym 2018 r., ZUS zakwestionował formę zawartej umowy, uznając umowę zlecenia za umowę o pracę. W efekcie dokonując rozliczenia wynagrodzenia zatrudnionego za marzec 2018 r., rozliczyliśmy je już według zasad, jakie obowiązują pracownika. Przy czym wyrejestrowaliśmy ubezpieczonego z ubezpieczenia zdrowotnego od 1 grudnia 2017 r. z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 XX, a następnie zarejestrowaliśmy go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego również od 1 grudnia 2017 r. z kodem tytułu ubezpieczenia 0110XX. W kwietniu natomiast skorygowaliśmy dokumenty rozliczeniowe do ZUS i zapłaciliśmy zaległe składki, pokrywając z własnych środków również te finansowane ze środków ubezpieczonego. Nie zamierzamy dochodzić zwrotu tych składek. Korekta składek za okres od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r. Rozliczenie Przed korektą Po korekcie 12/2017 01/2018 02/2018 12/2017 01/2018 02/2018 1. Wynagrodzenie zasadnicze 3.000,00 3.000,00 3.000,00 3.000,00 3.000,00 3.000,00 2. Podstawa wymiaru składek na ubezp. emerytalno-rentowe 0,00 0,00 0,00 3000,00 3000,00 3.000,00 3. Podstawa wymiaru składek na ubezp. chorobowe i wypadkowe 0,00 0,00 0,00 3000,00 3000,00 3.000,00 4. Składka na ubezpieczenie emerytalne pracownik – 9,76% 0,00 0,00 0,00 292,80 292,80 292,80 5. Składka na ubezpieczenia rentowe pracownik – 1,5% 0,00 0,00 0,00 45,00 45,00 45,00 6. Składka na ubezpieczenie chorobowe pracownik – 2,45% 0,00 0,00 0,00 73,50 73,50 73,50 7. Razem ZUS pracownik (13,71%) 0,00 0,00 0,00 411,30 411,30 411,30 8. Podstawa wymiaru składki zdrowotnej 3.000,00 3.000,00 3.000,00 2.588,70 2.588,70 2.588,70 9. Składka zdrowotna 9% 270,00 270,00 270,00 232,98 232,98 232,98 10. Część składki zdrowotnej 7,75% – do odliczenia od podatku 232,50 232,50 232,50 200,62 200,62 200,62 11. Przychód 3.000,00 3.000,00 3.000,00 3.000,00 3.000,00 3.000,00 12. Koszty uzyskania przychodu 600,00 600,00 600,00 111,25 111,25 111,25 13. Podstawa opodatkowania 2.400,00 2.400,00 2.400,00 2.477,00 2.477,00 2.477,00 14. Zaliczka na podatek dochodowy – 18% 432,00 432,00 432,00 445,86 445,86 445,86 15. Podatek do urzędu skarbowego 200,00 200,00 200,00 245,00 245,00 245,00 16. Do wypłaty 2.530,00 2.530,00 2.530,00       Czy postąpiliśmy prawidłowo, doliczając do przychodu pracownika za kwiecień składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika, tj. w kwocie 1.233,90 zł (411,30 zł × 3 mies.), zgodnie z załączoną listą płac za kwiecień? Lp. Lista płac 04/2018 1. Wynagrodzenie zasadnicze 3.000,00 2. Przychód z tytułu zapłaconych przez płatnika składek 1.233,90 3. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe: poz.1 + 2 4.233,90 4. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe: poz. 1+ 2 4.233,90 5. Składka na ubezpieczenie emerytalne pracownik: poz. 3 × 9,76% 413,23 6. Składka na ubezpieczenia rentowe pracownik: poz. 3 × 1,5% 63,51 7. Składka na ubezpieczenie chorobowe pracownik: poz. 4 × 2,45% 103,73 8. Razem ZUS pracownik: poz. 5 + 6 + 7 580,47 9. Podstawa wymiaru składki zdrowotnej: poz. 3 – 8 3.653,43 10. Składka zdrowotna: poz. 9 × 9% 328,81 11. Część składki zdrowotnej – do odliczenia od podatku: poz. 9 × 7,75% 283,14 12. Przychód: poz. 1 + 2 4.233,90 13. Koszty uzyskania przychodu 111,25 14. Ulga podatkowa (46,33 zł) – nie złożył oświadczenia PIT-2 0,00 15. Podstawa opodatkowania: poz. 12 – 13 – 8 3.542,00 16. Zaliczka na podatek dochodowy: poz. 15 × 18% 637,56 17. Podatek do urzędu skarbowego: poz. 16 – 11 354,00 18. Do wypłaty: poz. 1 – 8 – 10 – 17 1.736,72  

czytaj więcej »

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną akcję wysyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Otrzyma ją każdy, na którego konto została odprowadzona składka emerytalna.

czytaj więcej »

W najnowszych wyjaśnieniach na stronach internetowych ZUS możemy znaleźć praktyczne wskazówki, jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc. Chodzi tu o stanowisko w sprawie zaokrąglania przy tych wyliczeniach

czytaj więcej »