WYDANIE ONLINE

Od 30 kwietnia 2018 r zaczęły obowiązywać przepisy ustawy – Prawo przedsiębiorców. Jedną z nowych regulacji, którą wprowadza ta ustawa, jest tzw. działalność nierejestrowana, która nie stanowi działalności gospodarczej. Co ważne, działalność nierejestrowana nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych.

czytaj więcej »

Naliczone składki płatnicy wykazują w formularzach składkowych, do których należą: raporty ZUS RCA, ZUS RZA oraz deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA. Część płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe musi złożyć jeszcze jeden rodzaj dokumentu, a mianowicie ZUS IWA – „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe”.  Sprawdźmy, jak bezbłędnie wykazywać w dokumentach rozliczeniowych składki na ubezpieczenia społeczne.

czytaj więcej »

W programie Płatnik 10.01.001 wprowadzono kilka nowych weryfikacji dotyczących deklaracji rozliczeniowej korygującej ZUS DRA. Weryfikacją objęte zostały następujące pola deklaracji rozliczeniowej korygującej: blok IV „Zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz źródeł finansowania”, pole 37 „Kwota składek na ubezpieczenia społeczne, które powinien przekazać płatnik”, blok VII „Zestawienie należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne”, pole 07 „Kwota do zapłaty”, blok VIII „Zestawienie należnych składek na FP i FGŚP”, pole 03 „Kwota do zapłaty”, blok IX „Zestawienie należnych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych”, pole 03 „Suma należnych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych”.

czytaj więcej »

W razie zmiany wymiaru czasu pracy w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a nawet w tym samym miesiącu, podstawę wymiaru zasiłków stanowi wynagrodzenie przysługujące po zmianie wymiaru czasu pracy. Są to jednak zasady ogólne, z których nie wynika jednoznacznie, jak poza wynagrodzeniem podstawowym uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków składniki kwartalne i roczne, oraz że zależy to od daty zmiany wymiaru czasu pracy. Szczegółowych rozwiązań powinniśmy szukać w wyjaśnieniach ZUS zawartych w poradnikach, komentarzach i komunikatach publikowanych na stronie internetowej Zakładu. Zapoznając się z wyjaśnieniem ZUS, analizując podane tam przykłady, można znaleźć odpowiedź na interesujący nas problem.  W opracowaniu podpowiemy, jak poradzić sobie z uwzględnianiem w podstawie wymiaru zasiłków składników kwartalnych i rocznych, szczególnie po zmianie wymiaru czasu pracy, z wykorzystaniem nie tylko przepisów ustawowych, ale również wyjaśnień ZUS.  

czytaj więcej »