WYDANIE ONLINE

Aby poinformować ZUS o zmianach dotyczących pracownika, należy  wypełnić określone dokumenty ubezpieczeniowe. Są to nie tylko dokumenty zgłoszeniowe oraz wyrejestrowujące. Chodzi tu m.in. o sytuacje, gdy podpisujemy dodatkową umowę z naszym pracownikiem albo gdy zmieni się mu wymiar czasu pracy

czytaj więcej »

Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wyjeżdża w podróż służbową, przysługują z tego tytułu należności na pokrycie kosztów . Jakie są to należności? W jakich przypadkach należy pomniejszyć podwładnemu dietę? Jakie zasady obowiązują  przy wysyłaniu w podróż służbową kierowcy? Czy od wypłacanych diet należy odprowadzić składki i podatek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w opracowaniu.

czytaj więcej »

W związku z wejściem w życie od 1 września kolejnej części przepisów reformujących system oświaty zmienią się również zapisy w ustawie systemowej, dotyczące zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zleceniobiorców będących uczniami i studentami.

czytaj więcej »

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przestrzega przed zbyt szybkim złożeniem przez niepełnosprawnego przedsiębiorcę lub rolnika wniosku o pokrycie składek ubezpieczeniowych. Może wiązać się to z utratą przez niego prawa do refundacji.

czytaj więcej »

Rząd proponuje, aby w 2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 2.080 zł brutto (obecnie wynosi 2.000 zł brutto). Oznacza to wzrost o 4% (80 zł) w stosunku do 2017 r. oraz relację do prognozowanego na 2018 roku przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 46,80%.

czytaj więcej »

Prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu śmiertelnego wypadku przy pracy, jakiemu uległ pracownik, nie wchodzi do spadku po uprawnionym członku rodziny zmarłego pracownika. Jeśli więc uprawniony członek rodziny (np. małżonek) nie wnioskował do ZUS o przyznanie odszkodowania, to spadkobiercy tej osoby nie mogą skutecznie ubiegać się o wypłatę tego niezrealizowanego świadczenia.

czytaj więcej »