WYDANIE ONLINE

Płatnicy składek muszą pamiętać na początku nowego roku kalendarzowego o obowiązkach związanych przede wszystkim ze zmianą minimalnego wynagrodzenia. Po pierwsze sprawdzają, czy zmiana nie spowodowała objęcia ubezpieczeniami lub wyłączenia niektórych osób z ubezpieczeń społecznych oraz powstania obowiązku naliczania składek na Fundusz Pracy. Po drugie – przeliczają podstawy składek liczone od tego wynagrodzenia oraz minimalne podstawy pracowniczych świadczeń chorobowych. Nowy rok oznacza także nowe limity w przypadku wynagrodzenia chorobowego i zasiłku opiekuńczego. W pierwszym kwartale niektórzy płatnicy muszą też przygotować i złożyć w ZUS dodatkowe formularze. Kontrole ZUS pokazują, że nie o wszystkich obowiązkach płatnicy pamiętają, narażając się tym samym na sankcje ze strony tej instytucji. W tekście sprawdzimy aż na 18 przykładach, w jaki sposób rozliczać składki i świadczenia na przełomie roku.

czytaj więcej »

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które należy do pakietu świadczeń oferowanych z ubezpieczenia chorobowego, a także z ubezpieczenia wypadkowego. Jest to specyficzne świadczenie, ponieważ przysługuje wyłącznie pracownikom. Innym grupom osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu lub ubezpieczeniu wypadkowemu, np. osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia, osobom wykonującym działalność pozarolniczą itd., zasiłek ten nie przysługuje. Celem zasiłku wyrównawczego jest zrekompensowanie pracownikowi pobierania przez niego niższego wynagrodzenia w okresie, w którym przechodzi rehabilitację zawodową.

czytaj więcej »

Pieniężna rekompensata wypłacona pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy nie powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zasadę tę potwierdził ZUS w jednej z indywidulanych interpretacji.

czytaj więcej »

Regulaminy wynagradzania i premiowania oraz układy zbiorowe pracy są niezwykle istotne przy ustalaniu podstawy wymiaru przysługujących pracownikom zasiłków. Dlaczego? Otóż określają rodzaje przysługujących pracownikom składników wynagrodzenia, okres, za który te składniki przysługują, zasady ich przyznawania, naliczania i wypłaty. Decydują więc o tym, czy składnik wynagrodzenia uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku, czy nie, a jeśli uwzględniany, to, czy po uzupełnieniu, czy w faktycznej wysokości, bez uzupełniania, czy przez doliczenie do miesiąca, w którym składnik wynagrodzenia wypłaciliśmy, czy też w proporcji przewidzianej dla składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc.

czytaj więcej »