WYDANIE ONLINE

Kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatników składek przeprowadzają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nie wszyscy pracownicy mają prawo przeprowadzać kontrole z upoważnienia ZUS. Uprawnienia takie mają tylko pracownicy, którzy pełnią funkcję inspektora kontroli Zakładu. Pierwszym obowiązkiem, jaki ma ZUS wobec kontrolowanej firmy, jest konieczność powiadomienia płatnika składek o zamiarze przeprowadzenia kontroli. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym w praktyce polega zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, kiedy może mieć formę ustną, np. zawiadomienie telefoniczne, a kiedy bezwzględnie wymagana jest forma pisemna. Sprawdzimy, kiedy jako płatnicy składek możemy odmówić poddania się takiej kontroli oraz na co zwrócić uwagę, sprawdzając zawiadomienie, które dotarło do firmy oraz wszystkie dokumenty, którymi legitymuje się inspektor kontroli ZUS.

czytaj więcej »

Oprócz wynagrodzenia podstawowego (zasadniczego) pracownicy otrzymują często również inne składniki wynagrodzenia w formie premii, nagród, dodatków, bonusów itp., do których zgodnie z zasadami płacowymi określonymi przez pracodawców nie zachowują prawa za okresy pobieranych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Tym samym należy je uwzględniać w podstawie wymiaru tych świadczeń. Składniki te wypłacane są za różne okresy – miesięczne, kwartalne, roczne i inne. W przypadku każdego z tych składników obowiązują odrębne zasady. Aby nie popełnić błędu i wypłacić świadczenia w należnej wysokości, warto przeczytać ten artykuł.

czytaj więcej »

Okres zasiłkowy, przez który pracownik może pobierać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy nie zawsze jest wystarczający, aby pracownik odzyskał w pełni zdolność do pracy. W takim przypadku ZUS może mu przyznać na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy, świadczenie rehabilitacyjne. Największe problemy dla pracodawcy pojawiają się wówczas, gdy mimo zakończenia okresu zasiłkowego pracownik nie wraca do pracy, ponieważ czeka na decyzję ZUS w sprawie przyznania świadczenia. Co wówczas zrobić? Zwolnić czy czekać? A jeśli czekać – to jak zakwalifikować nieobecność pracownika? Zachęcam do przeczytania artykułu, w którym wyjaśnimy zasady przyznawania prawa i wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Przedstawimy również orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących rozwiązywaniem stosunku pracy z pracownikiem w czasie świadczenia rehabilitacyjnego czy też powrotu pracownika do pracy po zakończeniu pobierania tego świadczenia. 

czytaj więcej »

Pytanie: Jak wykazać w drukach ubezpieczeniowych urlop bezpłatny przypadający na przełomie dwóch miesięcy kalendarzowych, jeżeli w jednym z tych miesięcy oprócz wynagrodzenia pracownikowi wypłaciliśmy premię kwartalną?

czytaj więcej »

Pytanie: W połowie przyszłego miesiąca do pracy wróci pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim. Jakie dokumenty ubezpieczeniowe będziemy musieli za nią złożyć w tym miesiącu, jeżeli to my jesteśmy płatnikiem zasiłku macierzyńskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak obliczyć zasiłek chorobowy, a potem i macierzyński pracownicy, która przepracowała 4 miesiące na pełnym etacie z wynagrodzeniem 2.000 zł brutto, a po tych 4 miesiącach przyniosła zwolnienie lekarskie. Czy fakt, że pójdzie ona na chorobowe wpłynie na wysokość macierzyńskiego?

czytaj więcej »

Pytanie: Zleceniobiorcy, który będzie wykonywał pracę w domu na własnym komputerze, chcemy przyznać z tego tytułu stosowny ekwiwalent pieniężny. Czy wejdzie on do podstawy wymiaru składek?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z tym, że zatrudniamy poniżej 20 osób, zamiast tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacamy świadczenia urlopowe, od których nie naliczamy składek. Z otrzymanego protokołu pokontrolnego ZUS wynika jednak, że powinniśmy je oskładkować. Czy mamy taki obowiązek, skoro rozporządzenie składkowe wyłącza tego rodzaju wypłaty z podstawy składek?

czytaj więcej »