WYDANIE ONLINE

ZUS, który stwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym, może – bez względu na nazwę umowy i jej postanowienia wskazujące na charakter stosunku prawnego, którym strony zamierzały się poddać – ustalić rzeczywisty jego charakter i istniejący tytuł ubezpieczenia. Warto więc wiedzieć, jaka wygląda praktyka kontrolna ZUS, jakie stanowisko zajmują w tej sprawie sądy. Dzięki temu, dowiemy się, na co zwrócić uwagę  decydując się na zawarcie danej umowy. Trzeba pamiętać o tym że z uwagi na to, że od umowy zlecenia są należne składki, a od umowy o dzieło nie, to w praktyce spotkamy się jedynie z sytuacją zakwestionowania przez ZUS umowy o dzieło.

czytaj więcej »

Od tego roku w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (tzw. kwota netto zasiłku) jest niższa niż świadczenie rodzicielskie wynoszące 1.000 zł, należy ją podwyższyć do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest płatnik składek wypłacający zasiłek macierzyński. W przypadku gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany z więcej niż jednego tytułu, a wypłaty zasiłku z obu tytułów dokonują płatnicy składek, osoba pobierająca zasiłek wybiera płatnika składek, który będzie zobowiązany do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego. 

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie obejmujące częściowo okres urlopu bezpłatnego, w związku z czym zasiłek chorobowy wypłacimy tylko za dni przypadające po zakończeniu urlopu. Jak takie zwolnienie wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica urodziła  jedno dziecko 14 marca 2016 r. Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim skorzysta z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 32 tygodni (1 sierpnia 2016 r. – 12 marca 2017 r.) i będzie go łączyć z pracą na 1/4 etatu.  Jak liczyć długość urlopu rodzicielskiego? Według mnie w tej sytuacji urlop rodzicielski wydłuża się o 8 tygodni (32 X 1/4 etatu), czyli do 7 maja 2017 r.

czytaj więcej »

Pytanie: Jedna z osób, którą rozliczam – przedsiębiorca prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą – jest zwolniona z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych. Teraz przebywa ona na kilkunastodniowym zwolnieniu lekarskim, z tytułu którego otrzymuje zasiłek chorobowy. Czy pobyt na zwolnieniu zmienia coś w zakresie obowiązków dotyczących druków rozliczeniowych?

czytaj więcej »

Pytanie: W związku z tym, że pracownicy zachowują prawo do dodatku stażowego w czasie choroby, z podstawy świadczeń chorobowych wyłączaliśmy kwotę dodatku przypadającą na okres choroby. Kontrola ZUS zakwestionowała takie postępowanie. Czy słusznie?

czytaj więcej »

Pytanie: W bieżącym roku dziecko pracownika skończy 14 lat. Czy w tej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje w tym roku przez 60, czy też przez 14 dni?

czytaj więcej »