WYDANIE ONLINE

Aby ustalić uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego, pracodawca powinien otrzymać dokumenty, które umożliwią mu ustalenie prawa i wysokości zasiłku. Musi także wiedzieć, na podstawie jakich dokumentów może przerwać wypłatę zasiłku macierzyńskiego pobieranego przez pracownicę albo pracownika, jeżeli np. dziecko trafi do szpitala, matka dziecka porzuci je, matka dziecka skróci okres pobierania zasiłku i powróci do pracy, rodzice podzielą się opieka nad dzieckiem itd. Zmiany w przepisach dotyczące zasiłków macierzyńskich, które weszły w życie w tym roku mają wpływ na dokumenty niezbędne do ustalenia i wypłaty tego świadczenia.

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracownikowi przysługują składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc – np. premie roczne czy kwartalne – i nie zachowuje on do nich prawa za czas pobierania zasiłków, to należy uwzględnić się je w podstawie wymiaru zasiłków. Co ważne, kwot tych składników nie można doliczać się do wynagrodzenia za miesiąc, w którym składnik wypłacono. Obliczając podstawę wymiaru zasiłku, uwzględnia się składniki miesięczne i z oblicza się przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Następnie do tego wynagrodzenia trzeba doliczyć składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc.

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownikom otrzymującym odzież ochronną wypłacamy ekwiwalent pieniężny za jej pranie, od którego zgodnie z rozporządzeniem składkowym nie opłacamy składek. Kontrola ZUS zakwestionowała takie postępowanie. Czy powinniśmy się odwołać od tych ustaleń pokontrolnych?

czytaj więcej »

Pytanie: W połowie przyszłego miesiąca pracownik ma być przeniesiony na stanowisko, gdzie będzie wykonywał tzw. prace szczególne. Czy składki na Fundusz Emerytur Pomostowych powinniśmy naliczyć już od dnia przeniesienia czy dopiero od kolejnego miesiąca, a jeżeli od dnia przeniesienia, to jak ustalić podstawę wymiaru w miesiącu, w którym nastąpi zmiana rodzaju wykonywanej pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy podpisać miesięczną umowę zlecenie z naszą pracownicą, która przebywa na urlopie macierzyńskim i studiuje zaocznie. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegała i jak taką umowę wykazać w drukach dla ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Na podstawie oświadczenia otrzymanego od pracownika zaniechaliśmy poboru składek emerytalno-rentowych ze względu na przekroczenie przez niego rocznej podstawy ich wymiaru. Teraz okazuje się, że pracownik pomylił się i składki te należało opłacać jeszcze przez dwa miesiące. Kto powinien uregulować w takiej sytuacji powstałą niedopłatę i czy musimy naliczyć odsetki, jeżeli powstała ona nie z naszej winy?

czytaj więcej »